Jak urządzić przedpokój? Praktyczne podpowiedzi i pomysły na aranżację wnętrza

Jak urządzić przedpokój? Praktyczne podpowiedzi i pomysły na aranżację wnętrza

Przedpokój może przyjąć formę oddzielnego pomieszczenia lub małej, otwartej przestrzeni wydzielonej tuż przy drzwiach wejściowych, w kształcie prostokąta, kwadratu lub litery L. Bez względu na to, jak wygląda przedpokój, w każdym domu pełni on trzy istotne funkcje – reprezentacyjną, praktyczną oraz „komunikacyjną”. Jest więc miejscem do witania gości, dodatkową przestrzenią do przechowywania, a także łącznikiem, który zapewnia mieszkańcom komfortowe poruszanie się po domu. W związku z tym duże znaczenie ma odpowiednia aranżacja tego pomieszczenia, aby wymienione zadania były spełnione we właściwy sposób.

Pierwsze wrażenie

W wielu domach przedpokój to miejsce, w którym witani są goście – już od progu. Dlatego też ważne jest, aby to pomieszczenie prezentowało się jak najlepiej. Czystość, ale i aranżacja wnętrza jest w tym przypadku niezwykle istotna. Jeśli przedpokój jest niewielki, to nie najlepszym rozwiązaniem jest zastawienie go dużą ilością mebli i elementów dekoracyjnych. W takim przypadku dobrze jest ograniczyć się do niezbędnego minimum – szafy do przechowywania wierzchnich okryć, szafki na buty oraz wygodnego siedziska. Dzięki temu gość nie poczuje się przytłoczony zaraz po wejściu do mieszkania.

Natomiast jeśli przedpokój jest wystarczająco duży i przestronny, można zdecydować się na większe meble, dodatkową komodę albo stolik, na którym doskonale będą prezentować się świeże kwiaty w wazonie, ozdobna lampka czy inna dekoracja. Oświetlenie jest bardzo ważne w przypadku przedpokoju, ponieważ tego rodzaju wnętrze najczęściej pozbawione jest okien. Odpowiednia ilość światła sprawi, że wchodząc do mieszkania można od razu poczuć charakter domu – ciepły i przytulny lub bardziej nowoczesny, chłodniejszy, ale przede wszystkim zachęcający do wejścia dalej. Bardzo dobrym pomysłem jest powieszenie w przedpokoju lustra – najlepiej dużego, w ozdobnej ramie. Jest to korzystne rozwiązanie nie tylko ze względów praktycznych, ale też dekoracyjnych, ponieważ duże lustro doskonale powiększa przestrzeń i odbija światło. Jeszcze jeden element wystroju zasługuje na uwagę – tapetowanie ścian. Wybór ciekawego wzoru sprawi, że przedpokój zyska oryginalny charakter i nikt nie przejdzie przez niego obojętnie, a warto pozytywnie zaskoczyć swoich gości już od progu.

Funkcjonalnie i z pomysłem

W każdym domu dodatkowe miejsce do przechowywania jest na wagę złota, a przedpokój jest jednym z tego rodzaju pomieszczeń, które od lat wykorzystywane są w tym właśnie celu. Na szczęście czasy, kiedy pod sufitami, na całej długości ścian, królowały zabudowy w formie pawlaczy, odeszły w zapomnienie. Dzisiaj najpopularniejszym meblem stawianym w przedpokoju jest pojemna szafa wnękowa – warto w ten sposób wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Drzwi takiej szafy mogą być suwane po prowadnicach, aby dzięki temu zaoszczędzić więcej przestrzeni i móc wbudować mebel nawet w miejsce, w którym nie dałoby się otworzyć klasycznych drzwi. Dodatkowo warto wykorzystać choć jedno skrzydło na wmontowanie w nie lustra. Tym samym nie będzie już konieczności wieszania go na ścianie – to także praktyczne rozwiązanie.

Kolejnym pomysłem na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni w przedpokoju są wieszaki, które można umieścić na drzwiach, np. od innego pomieszczenia. Ich montaż nie wymaga wiercenia ani przykręcania do powierzchni, wystarczy zahaczyć specjalnie wyprofilowane wieszaki na górnej części drzwi. Warto również zdecydować się na wygodne siedzisko, np. puf albo designerską skrzynię, które jednocześnie będzie schowkiem, dzięki otwieranej lub całkowicie zdejmowanej górnej części. Większość praktycznych rozwiązań ma pozytywny wpływ także na wygląd pomieszczenia, ponieważ większa funkcjonalność to także większa przestrzeń. W przypadku przedpokoju o niewielkich wymiarach warto zdecydować się na oryginalną tapetę, która zapewni efekt 3D. Wystarczy umieścić ją na jednej ze ścian, aby zyskać głębię i optycznie powiększyć wnętrze. Wrażenie przestronności sprawi, że przedpokój wyda się również funkcjonalniejszy.

Łącznik domu

Funkcja komunikacyjna, jaką pełni przedpokój, również ma duże znaczenie. Jak sama nazwa wskazuje, przedpokój znajduje się przed pokojami – to w nim ulokowane są wejścia do poszczególnych pomieszczeń, szczególnie tych, które w każdym domu są najważniejsze, czyli salonu, kuchni, łazienki i ewentualnie dodatkowych pokoi. Warto więc zadbać o to, aby wejścia były wygodne. Oprócz tradycyjnych drzwi, można zdecydować się na otwarte przejście, np. z przedpokoju do kuchni lub salonu, oczywiście, jeśli pozwala na to projekt mieszkania.

Więcej praktycznych porad i ciekawych inspiracji dotyczących urządzania przedpokoju znajduje się na stronie: http://forum.leroymerlin.pl/forum/przedpokoj,2,121.html

fot. pixabay.com

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE