Idzie nowe. Jakie trendy zawładną aranżacją wnętrz w 2017 roku?

Idzie nowe. Jakie trendy zawładną aranżacją wnętrz w 2017 roku?

Aranżacja wnętrz poddaje się rozmaitym modom, ale zdecydowana większość obecnych trendów to kontynuacja tendencji z 2016 roku. Niemniej zdarzają się pewne niespodzianki. W jaki sposób powinniśmy urządzić swoje mieszkanie, żeby pozostać w zgodzie ze światowymi trendami w tej dziedzinie?

Koniec minimalizmu

Minimalistyczne wnętrza są obecnie bardzo modne, ale coraz częściej tęsknimy za odrobiną luksusu. Skandynawska prostota ustępuje zatem miejsca eleganckim i wysublimowanym wnętrzom o dużo większej dozie indywidualności. Najbliższy rok będzie okresem, gdy aranżacja wnętrz ostatecznie zerwie z minimalizmem, a w naszych mieszkaniach pojawi się więcej efektownych drobiazgów i dekoracji. Do łask powrócą metale szlachetne (złoto i srebro), aksamit i jedwab, które od zawsze utożsamiano z luksusem. Częściej będziemy się też decydować na kamienne posadzki – granit, trawertyn oraz biały marmur zawitają do naszych salonów, kuchni iłazienek. Krótko mówiąc: minimalizm i prostota ustąpią miejsca przepychowi.

W dzisiejszych wnętrzach króluje styl skandynawski, czyli wszechobecna biel, naturalne materiały oraz minimalizm, ale przez to wiele mieszkań wygląda niemal identyczniezauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Firanki, poduszki, zasłony i rodzinne pamiątki skutecznie urozmaicą przestrzeń i nadadzą jej bardziej indywidualnego charakteru. Biel dalej będzie jednak popularniejszym kolorem, bo nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale jest także niezwykle uniwersalna.

Więcej natury

Już od dłuższego czasu dominującym trendem jest styl eko. Dlatego w 2017 r. jeszcze większy nacisk będzie się kłaść na to, żeby aranżacja wnętrz była przyjazna środowisku naturalnemu. Stosowane materiały? Rzecz jasna pierwszeństwo mają te naturalne: przede wszystkim drewno w różnych postaciach (również to surowe i niedoskonałe, z ubytkami, pochodzące z recyclingu, postarzane…) oraz kamień (w tym sporo ww. marmuru). Wielką popularnością będą się też cieszyć meble z recyklingu (np. antyki, meble po samodzielnej renowacji) oraz meble typu DIY – głównie stoliki/łóżka z drewnianych palet, siedziska z drewnianych skrzyń i patchworkowe tkaniny.

Skoro już mowa o naturze, to w 2017 r. w naszych mieszkaniach pojawi się więcej kwiatów. Do tej pory szczególnie modne we wnętrzach były storczyki, ale ich miejsce będą stopniowo zajmować paprocie i fikusy. Rośliny doniczkowe skutecznie ocieplają ascetyczne, surowe mieszkania, a odpowiednio dobrane nadają elegancji luksusowym wnętrzom. Ponadto otoczenie się roślinami pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, daje poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnia relaks.

– Najlepszą bazą dla zielonych motywów są białe ściany i meble – zauważa Maciej Balcerek. – Do takiego jasnego wnętrza można odważnie wprowadzać rośliny. Należy jednak pamiętać o tym, żeby kierować się przy tym zasadą silnego kontrastu.
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE