Na dietetycznym rynku istnieją tysiące gotowych rozwiązań, które mają nam pomóc zrzucić zbędne kilogramy, jednak nawet sumienne wypełnianie zawartych w nich przykazów często nie przynosi oczekiwanego rezultatu, a jeśli przynosi, to po pewnym czasie występuje efekt jo-jo.
Indywidualne podejście
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż często wiele odchudzających się osób potrzebuje indywidualnych wskazówek do tego, jak stracić na wadze. Kwestia powodzenia kuracji odchudzającej warunkowana jest bowiem często przez indywidualne czynniki zdrowotne danej osoby. Dlatego, przystępując do odchudzania, najpierw warto przyjrzeć się własnemu organizmowi i wsłuchać w jego potrzeby. Jeśli np. na co dzień dostarczaliśmy sobie sporych dawek mięsa, nie fundujmy nagle organizmowi diety opartej na jogurtach, gdyż zwyczajnie nie będziemy mieć przez to siły na „normalne” funkcjonowanie.
Podczas stosowania zdrowej kuracji odchudzającej zawsze należy też pamiętać o dobraniu metody odchudzania do swojego trybu życia. Jeśli bowiem jesteśmy zapracowani i nie będziemy mieć czasu na przyrządzanie pięciu zdrowych posiłków dziennie, nie warto obiecywać sobie, że „jakimś cudem” znajdziemy czas na zdrowe gotowanie. W takim wypadku czeka nas gorzkie rozczarowanie, frustracja i spadek motywacji do dalszego tracenia na wadze.
Oprócz wglądu w indywidualne potrzeby organizmu, warto też pamiętać o kilku zasadach „diety bez diety”, które wspomogą proces tracenia na wadze. Znajdziesz je poniżej.
Wyeliminuj niezdrowe nawyki żywieniowe
Zastanów się, które z produktów, po jakie często sięgasz, sprawiają, że tyjesz i… wyeliminuj je z diety. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, prawda? Najczęściej bowiem takie tuczące składniki jadłospisu stanowią jego podstawę. I tak np. pieczywo czy makaron są bardzo trudne do wyeliminowania. Jeśli zatem nie wyobrażamy sobie bez danego składnika dnia, warto po prostu zamienić go na mniej tuczący odpowiednik. Przykładowo: na co dzień absolutnie zrezygnuj z fast foodów i słodyczy, zamiast nich jedz dodatkową porcję warzyw i owoców. Poza tym, jasne pieczywo zamień na ciemne, „zwykły” makaron na pełnoziarnisty, kolorowe i gazowane napoje na niegazowaną wodę (bez smaku! – wody „smakowe” – to często sam cukier), itp.
Stwórz „bazę dozwolonych produktów”
Przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej wypisz sobie zdrowe i nietuczące produkty, które możesz spokojnie jeść. Na osobnej kartce wypisz też te, po które sięgać nie możesz. Gotowe listy powieś w widocznym miejscu, np. na lodówce. Podobne listy możesz nosić też np. w kalendarzu podręcznym. W momentach słabości albo nawet zwykłej nudy, warto spoglądać na listy, które będą przypominać, czego nie możemy jeść, a po co warto sięgnąć.
Folguj sobie przez jeden dzień w tygodniu
Jeśli do tej pory pozwalaliśmy sobie zbyt często na tuczące przekąski, podczas kuracji odchudzającej bardzo trudno będzie nam całkowicie z nich zrezygnować. Dlatego, w ciągu tygodnia warto wyznaczyć sobie jeden dzień, podczas którego będziemy mogli sięgnąć po łakocie lub słoną przekąskę. Takie rozwiązanie pozwoli nam w miarę spokojny sposób przetrwać kurację odchudzającą, a mimo to stracimy na wadze. Ważne jednak, aby pamiętać o tym, że tego dnia, którego sobie „folgujemy”, pozwalamy sobie jedynie na małe grzeszki, aby nie zaprzepaścić efektów kuracji odchudzającej.
Jedz co 2,5 – 3 godziny
Podczas odchudzania bez konkretnej diety warto pamiętać jednak o tym, aby między kolejnymi posiłkami zostawić ok. 3 godzin przerwy i w tym czasie nie podjadać. Dzięki temu, organizm zdąży już strawić pożywienie zanim dostarczymy mu jego kolejną dawkę. Takie odżywianie korzystnie wpłynie też na szybkość przemiany materii i sprawi, że nie będziemy chodzić głodni i będziemy mieć siłę na „normalne funkcjonowanie”.
Korzystaj z przyśpieszaczy odchudzania
Podczas kuracji odchudzającej warto również korzystać ze zdrowych i naturalnych przyśpieszaczy tracenia na wadze, jak np. „podkręcające” przemianę materii koktajle czy jedzenie „superproduktów”.