Jak pomóc zmęczonym oczom?

Jak pomóc zmęczonym oczom?

Dużo pracujesz przy komputerze, a po powrocie do domu zerkasz jeszcze na ekran telewizora. Wszędzie się śpieszysz, niedosypiasz, a i Twoja dieta nie zawsze jest bogata w witaminę A. Najgorzej na takim trybie funkcjonowania wychodzą Twoje oczy, których masz przecież tylko jedną parę na całe życie. Jak zadbać o ich zdrowie?

Zielony fajrant dla oczu

Wpatrywanie się w położony w bliskiej odległości ekran przez długie godziny nie jest korzystne dla Twojego wzroku. Po pewnym czasie oczy mogą zacząć się buntować – staną się czerwone, piekące i suche. Aby do tego nie dopuścić, pamiętaj, by co pewien czas przenosić wzrok na znajdujący się w oddali punkt i patrzeć na niego przez chwilę. Postaraj się też obok komputera postawić coś zielonego – może to być roślina, maskotka, czy zwykły obrazek. Ważne, by był w kolorze nadziei. Zielony świetnie zrelaksuje zmęczone oczy.

Okręgi i ósemki, czyli gimnastyka oka

Gdy przez wiele godzin wpatrujesz się w ten sam punkt, Twoje oczy potrzebują odmiany. Nawet jeśli nie pracujesz przy komputerze, ale np. lubisz czytać książki, Twoim oczom przyda się gimnastyka, która rozluźni ich napięcie akomodacyjne i tym samym sprawi, że oczy zwyczajnie odpoczną.

  • Wyobraź sobie „przewróconą” cyfrę 8 i wódź wzrokiem po jej konturach. Ważne, aby zawsze przenosić wzrok, zaczynając od lewego dolnego brzegu ósemki, kierując się następnie ku jej górnemu prawemu brzegowi.
  • Wyobraź sobie narysowany w powietrzu okrąg i powoli wódź po jego obrzeżach wzrokiem. Po kilku takich kołach zrób przerwę i spójrz przed siebie.
  • Unieś wzrok do sufitu. Po chwili, powoli spójrz przed siebie, a na koniec powoli spójrz w dół i po krótkiej chwili znów przed siebie. Podczas tych czynności nie ruszaj głową.
  • Zamknij na chwilę oczy i rozluźnij się. Po chwili otwórz je i zacznij energicznie mrugać rzęsami, aż poczujesz nawilżenie gałki ocznej.

Powiedz nie telewizji

Ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem jedynie do oglądania codziennej porcji informacji wyjdzie na zdrowie nie tylko Twoim oczom, ale też całemu organizmowi. Zamiast przesiadywać po południu lub wieczorem przed ekranem, wyjdź na spacer albo zaplanuj jutrzejszy dzień.

Okulary i soczewki Twoim sprzymierzeńcem

Jeśli masz wadę wzroku, noszenie soczewek może być Twoją codziennością. Pamiętaj jednak o tym, by co jakiś czas pozwolić oczom odpocząć od absorbujących je soczewek i załóż okulary. Jeśli natomiast to właśnie one są Twoim nieodłącznym atrybutem, pomyśl o inwestycji w dodatkową powłokę ochronną, szczególnie podczas pracy przy komputerze – tzw. antyrefleksie. Antyrefleksowe okulary możesz sobie sprawić także wtedy, jeśli nie masz żadnej wady, ale swoim trybem życia nadwerężasz oczy. Wtedy taką powłoką możesz pokryć okulary „zerówki”.

Domowe spa dla oczu

Aby ulżyć sobie w problemach ze zmęczeniem i zaczerwienieniem oczu, wypróbuj domowe okłady z herbaty. Wystarczy zaparzyć czarną niearomatyzowaną herbatę i po ostudzeniu, zanurzyć w niej płatki kosmetyczne, a następnie na 15 minut ułożyć je na oczach.

Przy zmęczeniu i suchości oka pomogą także dostępne w aptece krople do oczu lub żele do smakowania wokół oczu, z wyciągiem ze świetlika, który likwiduje obrzęki, nawilża i odpręża.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE