Jak pielęgnować delikatną skórę małego dziecka?

Jak pielęgnować delikatną skórę małego dziecka?

Skóra dziecka osiąga dojrzałość dopiero około czwartego miesiąca życia, ale i tak jest o wiele cieńsza niż skóra człowieka dorosłego. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, których używa się do pielęgnacji dziecka, ale i tekstyliów, jakie będą miały styczność ze skórą malucha, czyli ubranek, ręczniczków, kocyków i pieluszek. Oto kilka najistotniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę dokonując wyboru kosmetyków i ubranek.

Kosmetyki

W przypadku kosmetyków dla dzieci sprawdza się zasada im mniej, tym lepiej. Chodzi tutaj zarówno o ilość używanych kosmetyków, ale i o ich skład. Tak naprawdę do pielęgnacji skóry noworodka wystarczy jedynie delikatne mydełko lub specjalny żel do mycia ciała. Jeżeli ma on skłonności do alergii lub łuszczy mu się skóra, wtedy warto zastosować preparaty natłuszczające skórę – emolienty. Wybierając kosmetyki dla swojej pociechy, trzeba zwrócić uwagę na ich skład. Lista składników powinna być jak najkrótsza i najlepiej, aby zawierała jedynie naturalne składniki. Część dostępnych kosmetyków dla niemowląt wzbogacana jest o wyciągi z nagietka lub rumianku oraz lanolinę, które to mają działanie łagodzące.

Ubranka i inne tekstylia

Kupując ubranka dla dziecka, niezależnie od jego wieku, należy wybierać te wykonane z naturalnych materiałów, gdyż są one przewiewne i pozwalają skórze oddychać. Najlepiej sprawdza się bawełna i bawełna organiczna oraz len. To samo tyczy się również innych rzeczy wykonanych z materiału, z jakimi skóra dziecka będzie miała styczność – chodzi tutaj o kocyki, otulacze czy kołderki. W tym przypadku doskonale sprawdza się muślin, który do pielęgnacji dzieci używany jest już od kilku tysięcy lat. Jego fenomen polega na tym, że jest to tkanina bardzo delikatna i przyjemna w dotyku, a zarazem wytrzymała. Im dłużej się jej używa, tym bardziej miękka się staje. Najczęściej produkuje się z niej prześcieradełka, śpiworki lub otulacze. Otulacze sprawdzają się, gdy chce się ukoić niespokojne dziecko oraz jako przykrycie na spacerze lub podkład do wózka lub łóżeczka – wszystko zależy od kreatywności rodziców. Muślin bawełniany jest szczególnie polecany dla dzieci z alergiami skórnymi.

Pieluszki

Aby nie odparzyć skóry dziecka, trzeba pieluszki zmieniać bardzo często – noworodkowi nawet co 2 godziny lub po tym, jak ją zabrudzi. Niezależnie od tego, czy wybiera się pieluszki jednorazowe czy wielorazowe, należy zwrócić uwagę na ich jakość. Muszą być przewiewne i dobrze dopasowane do ciała dziecka, tak, by ich zawartość pozostawała w środku, gdyż mocz może powodować podrażnienia skóry. Istotne jest też to, aby były one przewiewne – pozwalały skórze oddychać. Dzięki temu uniknie się nieprzyjemnych odparzeń i uczuleń.

Zestaw 3 otulaczy tranquility aden+anais – cena 199 PLN – dostępny na www.babymama.pl

otulacze

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE