Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń?

Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń?

Urządzanie niewielkiego metrażu to sama przyjemność, wszystko można bowiem zaaranżować tak, aby wyglądało dosłownie jak „w pudełeczku”, trzeba tylko znać podstawowe zasady, którymi w pracy kierują się styliści wnętrz. Poniżej prezentujemy kilka takich aranżacyjnych trików, które pozwolą Ci optycznie powiększyć mieszkanie, a także dodać mu przy okazji lekkości i przejrzystości. Co zatem robić?

Zainwestuj w lustra

Powieszenie w pomieszczeniu chociaż jednego lustra, to świetny pomysł na jego optyczne powiększenie. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ odbicie pokoju w lustrze nadaje mu „głębi”, co nasz wzrok odbiera, jak faktyczne powiększenie pokoju. Choć w małej powierzchni przyda się lustro powieszone niemal wszędzie, najlepszym pomysłem, będzie umiejscowienie zwierciadła naprzeciwko wejścia do pokoju. Świetnym pomysłem będzie też szafa z lustrami (najlepiej drzwi w całości nimi pokryte, bez drewnianych wstawek), w której nie tylko schowamy ubrania, ale też, dzięki niej, optycznie dodamy pomieszczeniu nowoczesnego wyglądu.

Odpowiednio pomaluj ściany i sufit

Małe powierzchnie najlepiej malować na jasne, pastelowe barwy. Przejrzyste kolory, pełnią bowiem funkcję „ekranów słonecznych”, które wspaniale odbijają światło, dając w ten sposób efekt powiększenia i rozświetlenia pokoju.

Aby powiększyć pokój, najczęściej wybiera się farby w kolorach jasnych beży, caffe late, lekkich błękitów, żółci i zieleni, czy też écru. Jeśli od pasteli wolisz mocne, wyraziste barwy, nawet w małej przestrzeni nie musisz z nich zupełnie rezygnować, postaw po prostu na takie kolorowe akcenty, np. przy doborze ozdób.

Świetnym trikiem na optyczne powiększenie mieszkania, choć polecanym raczej odważniejszym osobom, jest też pomalowanie w tym samym, co ściany kolorze, sufitu. Jeśli jednak wolisz zostać przy śnieżnobiałym sklepieniu, przy malowaniu ścian, pamiętaj o tym, aby na ich górze zostawić równy, biały pasek, który również powiększy wizualnie pomieszczenie i nada mu eleganckiego i schludnego wyglądu.

Wybierz funkcjonalne meble

Małe przestrzenie trzeba meblować „z głową”. Nie chodzi nam przecież o to, żeby cały pokój zastawić obszernymi meblami. Z drugiej strony, jakoś w tym małym pomieszczeniu trzeba zmieścić wszystkie swoje rzeczy. Jak to pogodzić? Po pierwsze, należy pamiętać, aby kupować meble, w które… dużo zmieścimy. Do niewielkich pomieszczeń wybierajmy więc te szafki, komody i inne meblowe dobrodziejstwa, w których znajdziemy dużo szuflad, szufladek i miejsc na „ekstra rzeczy”. W małych przestrzeniach, świetnie sprawdzą się też wiszące na ścianach półki, które z powodzeniem pomieszczą np. książki i nie zabiorą nam przestrzeni.

Pamiętajmy też o tym, aby do mieszkania wybierać te meble, które nie zabiorą mu „lekkości”. Nie kupujmy więc wielkich komód pod sam sufit, czy obszernych zestawów mebli kuchennych. W sklepach dostępne są różne warianty zestawów mebli przeznaczonych do małych pomieszczeń. Nie są one zbyt wysokie i często są na kółkach. Dobrym pomysłem, który pozwoli uzyskać wrażenie większej przestrzeni, będzie też lekkie oddzielenie od siebie mebli tak, aby uzyskać między nimi trochę przestrzeni.

Zrezygnuj z dywanu

Duży, zakrywający niemal całą podłogę dywan, nie jest dobrym rozwiązaniem w małej powierzchni. Przykrycie całej podłogi, zabiera bowiem pomieszczeniu lekkość i przejrzystość. Aby optycznie powiększyć pokój, wybierz raczej kilka mniejszych dywaników lub chodników, między którymi będą przerwy odkrywające fragmenty podłogi.

Dobierz oświetlenie

Jak powszechnie wiadomo, dobór odpowiedniego oświetlenia, to jedna z ważniejszych rzeczy podczas aranżacji przestrzeni w domu. W celu optycznego powiększenia małej powierzchni, należy pamiętać, aby jak najbardziej ją oświetlać. W małym mieszkaniu świetnie sprawdzą się zatem porozmieszczane w wielu miejscach niewielkie światła halogenowe, które nie dość, że wspaniale je rozświetlą, to jeszcze będą wyglądały elegancko i nowocześnie.

Efekt powiększenia pokoju, dzięki dodaniu mu optycznie wysokości, uzyskamy też inwestując w lampy, w których strumień światła idzie ku górze, oświetlając sufit. W niewielkich powierzchniach zrezygnujmy natomiast z lamp z wielkimi abażurami, które światło kierują ku dołowi, optycznie obciążając i skracając przestrzeń.

zdjęcia: depositphotos

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE