Jak niedrogo odnowić rower?

Jak niedrogo odnowić rower?

Rower, który latami stał w zakurzonym kącie garażu, piwnicy lub podwórka może odzyskać nowe życie i to całkiem tanim kosztem, jednak należy poświęcić mu w tym celu czas, cierpliwość i sporo kreatywnej pracy. W usprawnieniu jego działania pomogą Ci nowe części rowerowe, a zainwestowanie w wyjątkowe i oryginalne akcesoria rowerowe nada mu nowoczesnego smaku. Oto kilka porad, na co zwrócić uwagę w trakcie własnoręcznej renowacji.

Po pierwsze – sprawność!

Najistotniejszy element renowacji stanowi naprawa motorycznych elementów roweru. Jeżeli chcemy dalej korzystać z naszego roweru jako ze środka transportu, a nie tylko odnowić jego wygląd, a następnie być zmuszonym na pozostawienie go w ogródku jako stylowy stelaż na kwiatki, to powinniśmy sprawnością roweru zająć się na samym początku. W tym celu niektóre elementy najlepiej będzie zanieść do serwisu, tak aby być pewnym prawidłowej naprawy.

Do naprawy więc często nadają się motoryczne części rowerowe, na przykład koła, w celu ich wycentrowania. Czasami zdarza się, że stary rower ma połamane lub popękane szprychy, starte klocki hamulcowe, niesprawne linki oraz nadające się już tylko do wymiany dętki. Można samemu dokonać zakupu tych części, a następnie je wymienić, ale dla pewności, jeżeli nigdy nie robiłeś tego wcześniej i wątpisz w swoje zdolności naprawcze, warto będzie wybrać się do renomowanego serwisu rowerowego. Należy pamiętać, aby przed zamontowaniem starannie oczyścić rower i zakupione części. Następnie pozwolić popracować trochę śrubom w trakcie próbnych przejażdżek, tak aby móc je po czasie podkręcać.

Nowe barwy – nowy „imidż”

Niestety stare rowery często pokryte są rdzą, mają startą farbę ram i nie wyglądają przez to ładnie. Właściwie przez to wyglądają często na jeszcze bardziej stare niż są w rzeczywistości. Nawet umycie ram dobrymi środkami czyszczącymi nie przywraca ich do idealnego stanu. Niekiedy nawet jeżeli kolor ram jest w dobrym, nienaruszonym stanie, to jest już niemodny albo nie podoba się właścicielowi. W każdym z tych przypadków najlepszą opcją będzie nadanie rowerowi nowych barw.

W tym celu należy wybrać ulubiony kolor. Na całe szczęście spraye można znaleźć w wielu różnych odcieniach i każdy może stać się właścicielem roweru w swoim wymarzonym kolorze. Przed farbowaniem należy zadbać o to, żeby farbowanie pokryło równomiernie cały rower, w tym celu należy rower zmatowić, oszlifować papierem ściernym zardzewiałe miejsca, przemyć całą ramę dobrym środkiem czyszczącym.

Przystępując do farbowania, należy pamiętać o tym, żeby zakryć, na przykład folią, elementy, których nie chcemy farbować. Następnie przetrzeć rower benzyną ekstrakcyjną, dzięki czemu elementy są dobrze odtłuszczone i przygotowane na pokrycie farbą. Przed właściwym malowaniem należy pokryć rower jedną warstwą podkładu.

Świeże i kolorowe elementy

Dla dopełnienia wyjątkowej przemiany Twojego roweru dostosuj akcesoria rowerowe odpowiednio stylistycznie i kolorystycznie do aktualnego wizerunku. W tym celu świetnie jest kupić nowe siodełko, uchwyty na kierownicę, elementy oświetleniowe, opony i błotniki. Najlepiej, żeby grały one ze sobą nawzajem kolorystycznie. Do jasnych, pastelowych kolorów najlepiej jest dobrać białe lub brązowe akcesoria do roweru.

Jeżeli stawiamy na ciemną, metaliczną stylistykę, w takim przypadku akcesoria do roweru tego typu najlepiej będą wyglądać, jeżeli będą czarne. Jednak akcesoria rowerowe można dostać w najróżniejszych stylach, łącznie z tym, że można wybrać, czy chce się siodełko wąskie, czy szerokie, stawiając na wygodę lub sportowy charakter.

Nowoczesne akcesoria i ozdoby

Ostatnim etapem jest znalezienie ozdób do roweru. W tym celu można kupić piękne, designerskie dzwonki rowerowe, uchwyt na telefon czy na bidon. Polecany jest również zakup owijek, którymi można ozdobić na przykład szprychy lub elementy ramy. Bardzo ciekawie wyglądają rowery, których szprychy są ozdobione światełkami lub koralikami.

Bardzo oryginalnym pomysłem jest doczepienie wstążek do kierownicy. Jeżeli stworzyliśmy rower w stylu retro, idealnie sprawdzi się własnoręcznie robiony koszyk na zakupy. Można przymocować go do kierownicy paskami zaciskowymi, pozostawić w oryginalnym kolorze lub zafarbować na kolor roweru.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE