Helicobacter pylori: czym jest ta bakteria i jakie leczenie się sprawdza?

Helicobacter pylori: czym jest ta bakteria i jakie leczenie się sprawdza?

Czym jest Helicobacter pylori i co powinniśmy wiedzieć o leczeniu chorób związanych z ta bakterią? Helicobacter pylori to ruchliwa bakteria posiadająca rzęski, co pozwala jej na sprawne przemieszczanie się. Dzięki temu bardzo skutecznie porusza się w naszym organizmie i dobrze radzi sobie z wnikaniem w błonę śluzową żołądka. Jej występowanie jest bardzo powszechne. Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że bakterią tą jest zakażonych trzydzieści procent osób w krajach rozwiniętych i aż siedemdziesiąt procent obywateli krajów rozwijających się. Bakteria helicobacter jak wynika z dotychczasowych ustaleń jest jedną z głównych przyczyn choroby wrzodowej żołądka. Według badaczy aż osiemdziesiąt procent przypadków tego schorzenia jest efektem działania właśnie helicobacter pylori.

Helicobacter: jakie daje objawy?

To, że aż jedna trzecia z nas może by zakażona ta bakterią to statystyka. Warto jednak wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę. Otóż zakażenie bakterią helicobacter pylori możesz podejrzewać, jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy jak bóle brzucha i mdłości oraz nawracające zaparcia. Często w przypadku zakażenia bakterią helicobacter pojawia się też zgaga. Oczywiście incydentalne występowanie tych objawów nie jest powodem do podejrzewania zakażenia bakteryjnego, bo prawdopodobnie mamy wówczas do czynienia z symptomami zwyczajnej niestrawności. Jednak ich przewlekłe występowanie jest powodem do niepokoju i warto zgłosić się do lekarza.

BioGaia

Zakażenia bakterią helicobacter pylori nie można lekceważyć, bo może być ona przyczyną wielu poważnych schorzeń: od wspomnianych już wyżej wrzodów żołądka, poprzez stany zapalne aż do zmian nowotworowych w żołądku i chłoniaków żołądka. Niestety, nie zawsze odpowiednio szybko dosiadujemy się o zakażeniu tą bakterią, bo może ono przebiegach też bezobjawowo. Warto też wiedzieć, że sam fakt zakażenia nie musi zawsze powodować zmian chorobowych – są osoby, u których stwierdza się helicobacter pylori, a nigdy nie mają one poważniejszych chorób układu pokarmowego. Prawdopodobnie jest to zasługą dobrze rozwiniętej i silnej flory bakteryjnej w ich układzie pokarmowym.

Helicobacter: diagnostyka

Jak możemy sprawdzić, czy rzeczywiście w naszym żołądku zagnieździła się bakteria helicobacter? Bakterię tę można wykryć na kilka sposobów, bowiem występuje helicobacter w żołądku, w kale, we krwi. Standardowo przeprowadza się wiec badania krwi, moczu lub kału. Podczas diagnostyki wykorzystywane jest też pobieranie wycinka nabłonka z żołądka. Nieinwazyjną metodą diagnostyczną jest także uerazowy test oddechowy, który cechuje się wysoką skutecznością w wykrywaniu zakażenia bakterią helicobacter pylori. Metody diagnostyczne dobierane są indywidualnie.

Helicobacter: leczenie

Jak pozbyć się tej nieprzyjemnej i uciążliwej bakterii, jaką niewątpliwie jest helicobacter pylori? Leczenie nazywane jest eradykacją – to proces usuwania bakterii z nabłonka żołądka. Jest to dość skomplikowany proces przeprowadzany pod kontrolą lekarza i wymagający tak zwanej terapii kombinowanej, to znaczy równoległego podawania kilku preparatów o różnym działaniu. Integralnym elementem leczenia jest podawanie inhibitora pompy protonowej, czyli preparatu, którego zadaniem jest zmniejszenie wydzielania soków żołądkowych. Podawane są też jednocześnie antybiotyki i preparaty o działaniu antybakteryjnym. Wariantywnie można stosować leczenie w oparciu o terapię potrójną, podczas której podaje się inhibitor oraz dwa różne antybiotyki.

Kliknij i dowiedz się więcej > https://biogaia.pl/zastosowanie/dorosli/helicobacter-pylori/

Podczas leczenia stosowane są też dodatkowo probiotyki. Ich celem jest nie tyle usunięcie bakterii, ile odbudowa naturalnej flory bakteryjnej naszego organizmu, która terapia antybiotykowa może poważnie uszkodzić. Probiotyki mają wiec działanie osłonowe oraz regenerujące.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Oparzenia Skóry: jak je opatrzyć?
Fundacje: przychodzą chorym z pomocą
Cellulitis: objawy i leczenie
Odczulanie: czy jest bezpieczne?
Pediatra: czym się zajmuje?
Rak Skóry Czyli Czerniak: rozpoznaj go zawczasu