Bezpieczne sposoby na zgagę w ciąży

Bezpieczne sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga to jedna z bardziej uciążliwych dolegliwości okresu ciąży. Pali często w nocy, kiedy i tak spokojny sen jest już zmącony ciążącym brzuchem i niewygodą. Jej przyczyny są dwie – rosnący brzuch, który naciska na żołądek oraz wyższy poziom progesteronu, który powoduje, że wiotczeją mięśnie dolnego odcinka przełyku. To sprawia, że treść żołądkowa łatwiej cofa się w górę.

Domowa recepta na ulgę

W ciąży staramy się unikać leków konwencjonalnych i wolimy sięgać po naturalne środki zaradcze. Lekarz ginekolog wyjaśni nam, które farmaceutyki przeciwko zgadze możemy przyjmować, ale zanim po nie sięgniemy, warto sprawdzić skuteczność nieszkodliwych domowych sposobów. Na pierwszy ogień (sic!) najlepiej wypróbować przetwory mleczne. Często wypicie niewielkiej ilości maślanki, jogurtu czy krowiego mleka pomaga w wystarczającym stopniu zneutralizować kwasy obecne w cofającej się treści pokarmowej.

Inny sprawdzony sposób to wypicie kisielu z siemienia lnianego. Dwie łyżki siemienia wystarczy zagotować, a następnie wypić powstały żel. Specyfik ten ma nie tylko właściwości osłonowe i neutralizujące, ale przy okazji zawiera też istotne w diecie ciężarnej kwasy omega-3.

W ciągu dnia możemy profilaktycznie popijać napary i herbatki ziołowe. Herbatka imbirowa wpływa łagodząco na palenie w przełyku, a do tego ma działanie przeciwwymiotne. Dobre efekty przyniesie ponadto picie naparu z majeranku, prawoślazu, kopru włoskiego czy lipy. Mięta za to jeszcze bardziej podrażni ścianki przełyku.

Dieta a zgaga

Uciążliwa zgaga może wymagać modyfikacji diety. Wówczas trzeba będzie ograniczyć picie kawy i mocnej herbaty oraz jedzenie pikantnych potraw. Poleca się także wykluczyć czekoladę i słodycze, napoje gazowane i słodzone oraz produkty w znacznym stopniu przetworzone. Zgagę pomogą ugasić świeże soki warzywne lub owocowe oraz woda.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE