Grzybica stóp atakuje! Poznaj objawy choroby i sprawdź, jak ją pokonać

Grzybica stóp atakuje! Poznaj objawy choroby i sprawdź, jak ją pokonać

Grzybica stóp, bo o niej mowa, to wbrew pozorom poważna choroba. Nieleczona, może zaatakować inne części ciała i wywołać groźne dla zdrowia, a nawet i życia powikłania. Na grzybicę stóp cierpi około 30% społeczeństwa. Najczęściej chorują mężczyźni, choć oczywiście kobiety mogą także spotkać się z tą przypadłością. Na grzybicę narażone są również osoby chorujące na reumatyzm i cukrzycę, a także cierpiące na zaburzenia hormonalne. Choroba ta wyjątkowo nęka sportowców i osoby czynnie uprawiające sport. Związane jest to głównie z noszeniem mało przewiewnego obuwia. Nie da się ukryć, że grzybica stóp najbardziej lubi wilgoć i ciepło i w takich warunkach rozwija się najchętniej. Co za tym idzie, grzybicą możemy zarazić się także podczas wizyty w publicznej saunie i na basenie.

Objawy grzybicy stóp

Grzybica stóp może objawiać się na wiele sposobów. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także indywidualnych uwarunkowań. Do typowych objawów grzybicy stóp zalicza się zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie skóry. Charakterystyczna jest także nadmierna potliwość stóp. W momencie, kiedy choroba znacznie się rozwinie, na powierzchni skóry mogą pojawić się wyraźne zmiany w postaci drobnych krostek, grudek i pęcherzyków ze strupkami. Zmiany najczęściej pojawiają się między 4. a 5. palcem. Naskórek chorej stopy może stać się rozpulchniony. Z czasem może zacząć się łuszczyć, a nawet i pękać. Typowym objawem grzybicy stóp jest także wysypka pod podeszwą. W momencie kiedy grzybica przeniesie się na paznokcie, te stają się pogrubione, zaczynają pękać i przybierają żółtawy kolor.

Poszczególne odmiany grzybicy stóp mogą objawiać się w zupełnie inny sposób. Potnicowa grzybica stóp objawia się dość dużą ilością pęcherzyków, które mogą układać się w większe ogniska z nasilonym wysiękiem. Dla grzybicy międzypalcowej typowymi objawami są rumienie z tendencją do łuszczenia się. Z kolei grzybica złuszczająca objawia się nawarstwianiem naskórka z licznymi pęknięciami.

Zapobieganie i leczenie grzybicy

Grzybicy stóp lepiej zawsze zapobiegać, niż ją później leczyć. Jeśli jednak już nam się przytrafi, wówczas należy sięgnąć po odpowiedni lek, który pomoże rozprawić się z problemem. W momencie, kiedy grzybica stóp nie jest problemem nawracającym, z powodzeniem można rozprawić się z nią samodzielnie. Niezawodnym sposobem na wyleczenie choroby są kremy przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Jednym z najbardziej polecanych przez specjalistów leków w kremie jest CANESPOR. Ten niezwykle wygodny i praktyczny w użyciu preparat zapewnia szybkie efekty leczenia. W przeciwieństwie do innych leków przeciwgrzybicznych obejmuje bardzo szerokie spektrum działania. Nie maskuje problemu, a skutecznie usuwa wszystkie patogeny wywołujące zakażenie: drożdżaki, bakterie i dermatofity. CANESPOR jest lekiem dostępnym bez recepty.

Warto pamiętać, aby po wyleczeniu grzybicy zadbać o odpowiednią profilaktykę, tak, aby choroba nie wróciła. W tym celu należy przestrzegać kilku złotych zasad. Po pierwsze należy dbać, aby stopy przez cały czas pozostawały czyste, a przede wszystkim suche. Po drugie należy nosić przewiewne obuwie, zapewniające właściwą cyrkulację powietrza, a także skarpetki wykonane z przewiewnej bawełny. Po trzecie – w miejscach publicznych (baseny, sauny) należy nosić gumowe klapki, a po opuszczeniu tych miejsc dokładnie zdezynfekować stopy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wiosenna Alergia: jak z nią walczyć?
Ból Brzucha: przyczyny i leczenie
Suchu I Mokry Kaszel: jak odróżnić mokry od suchego?
Klimakterium: przebieg i objawy
Alergia Skórna U Dziecka: objawy, diagnoza, leczenie