Genodiet – dieta zapisana w genach

Genodiet – dieta zapisana w genach

W badaniu tym analizowane są geny oraz ich wzajemny wpływ na siebie – zależności pomiędzy genami są unikalne dla każdej osoby. Odżywianie zgodne z własnym DNA to sposób na osiągnięcie optymalnej wagi, uniknięcie wielu chorób cywilizacyjnych, a także zapewnienie dobrego stanu zdrowia i pięknego wyglądu przez długie lata.

Co to jest Genodiet?

Dzięki badaniom genetycznym możliwe jest zdiagnozowanie wielu różnych schorzeń czy wykrycie predyspozycji np. do wystąpienia chorób nowotworowych. Naukowcy z uniwersytetów w Miami, Bolonii, Modenie, Ferrarze i Mediolanie opracowali badanie genetyczne Genodiet – metodę, która poprzez analizę genów i ich wzajemnych oddziaływań pozwala na ustalenie indywidualnego profilu metabolicznego danej osoby. To z kolei umożliwia wprowadzenie do codziennej diety odpowiednich zmian – tak, aby była ona zgodna z potrzebami własnego organizmu. Materiał genetyczny każdego człowieka pozostaje niezmienny przez całe życie, dlatego badanie Genodiet wykonuje się jednorazowo, niezależnie od wieku i stanu zdrowia pacjenta.

Na badanie Genodiet składają się trzy wzajemnie uzupełniające się moduły – moduł Slim, Health i Sensor. Dotyczą one problemów z nieprawidłową wagą, ryzyka wystąpienia dietozależnych schorzeń czy obecności genetycznej predyspozycji do nietolerancji lub nadwrażliwości na konkretne składniki pokarmowe.

Moduł Slim pozwala ocenić zdolność organizmu do metabolizowania tłuszczów, węglowodanów i białek – dzięki temu można uzyskać informacje o dziennej optymalnej ilości tych składników w naszej diecie, tak aby osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała przez długi czas. Badania wskazują, że aż dla 48% polskiej populacji rekomendowana przez Instytut Żywności i Żywienia piramida zdrowego odżywiania nie ma zastosowania – udział poszczególnych składników pokarmowych w diecie powinien być dla tych osób ustalany indywidualnie.

W ramach modułu Health badane są ważne procesy metaboliczne organizmu – m.in. metabolizm kwasu foliowego, homocysteiny, witaminy D3 i wapnia, oceniana jest także zdolność organizmu do detoksykacji. Aż 75-80% Polaków bardzo słabo radzi sobie z usuwaniem toksyn, a to związane jest z szybszym starzeniem się i większym ryzykiem zachorowania np. na nowotwory złośliwe. Moduł Sensor badania Genodiet wykrywa natomiast predyspozycje do wystąpienia częstych w polskiej populacji nietolerancji pokarmowych (glutenu i laktozy) i nadwrażliwości na niektóre składniki pokarmowe – w przypadku potwierdzenia takich schorzeń konieczne jest wyeliminowanie bądź ograniczenie spożywania tych składników, aby zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym w przyszłości.

Dieta zgodna z własnym DNA – klucz do zdrowia i pięknej sylwetki

Wynikająca z badania Genodiet wiedza o własnych predyspozycjach jest bardzo istotna – ogólne zalecenia żywieniowe mogą być nieodpowiednie dla osób z zaburzonym metabolizmem jakiegoś składnika. Badanie Genodiet i dieta stosowana na podstawie jego wyniku to sposób na bezpieczne uzyskanie i utrzymanie optymalnej masy ciała. Ponadto, badanie Genodiet wskazuje także najbardziej odpowiedni dla naszego organizmu rodzaj i czas trwania dziennej aktywności fizycznej.

Dieta zgodna z własnym DNA pozwala również uniknąć zachorowania na wiele dietozależnych chorób (takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca czy osteoporoza) oraz wzmacnia układ odpornościowy, co zmniejsza ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych – mówi Magdalena Sikora, genetyk portalu zdrowegeny.pl

Odpowiedni sposób odżywiania stanowi także ogromne wsparcie dla stosowanych terapii w przypadku osób, które już przewlekle chorują (np. na cukrzycę czy nowotwory). Badanie Genodiet zalecane jest również dla osób planujących potomstwo, ponieważ dzięki niemu można zapobiec wadom cewy nerwowej u dziecka – badanie wykrywa zaburzenia metabolizmu kwasu foliowego, który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Ponadto, odpowiednia dieta przed i w trakcie ciąży wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia u przyszłej mamy takich powikłań jak cukrzyca ciężarnych czy nadciśnienie indukowane ciążą. Wykonanie takiego badania dziecku pozwoli natomiast bardzo wcześnie ukształtować u niego prawidłowe nawyki żywieniowe, co zapewni mu dobry stan zdrowia od najmłodszych lat.

Badanie Genodiet (https://zdrowegeny.pl) to doskonałe narzędzie profilaktyczne, jego wykonanie zalecane jest każdemu – nigdy nie jest za późno na zmianę nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Prawidłowy, zgodny z własnym DNA sposób odżywiania to gwarancja poprawy samopoczucia, ogólnego stanu zdrowia, wyglądu i jakości życia.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Własny Plan żywienia: jak go sobie ułożyć?
Zdrowe Odchudzanie: właściwa redukcja masy ciała
Suplementy I Odżywki: właściwości i zastosowanie
Dieta Przy Hashimoto: szczupła sylwetka i zdrowy organizm
Efekt Jo-jo: jak z nim wygrać?
Akademiajedzenia.pl: nowy sposób na zdrowe odżywianie