Fitness ze sztangą – sposób na wzmocnienie mięśni

Fitness ze sztangą – sposób na wzmocnienie mięśni

Ogromną popularnością w klubach fitness cieszą się zajęcia grupowe ze sztangą. W rożnych klubach są one różnie nazywane: Pump, Magic Bar lub, tak jak w klubie Gravitan, Fit Gym.

Jaki jest fitness ze sztangą?

Ćwiczenia te charakteryzują się umiarkowanym ciężarem i dużą liczbą powtórzeń, około 100 na każdą partię mięśniową. Dzięki regularnemu uczestniczeniu w zajęciach możemy uzyskać szereg pozytywnych rezultatów – wzmocnić i ukształtować mięśnie, poprawić kondycję i spalić tkankę tłuszczową. Do zajęć wykorzystywana jest głównie sztanga, na którą nakłada się odpowiednie dla siebie obciążenie. Przez 3 miesiące wykonywany jest ten sam zestaw ćwiczeń przy tych samych piosenkach, dzięki czemu można obserwować wymierne efekty, a także dobierać ideale obciążenie dla siebie. Po 3 miesiącach następuje zmiana zarówno choreografii, jak i muzyki.

Wiele kobiet obawia się jednak, że ćwicząc ze sztangą nadmiernie rozrosną im się mięśnie i będą „przypakowane”. Chciałabym obalić ten mit. Moim klientkom w klubie Gravitan w Jankach, które mają obawy przed tymi zajęciami, zawsze podaję siebie i inne stałe uczestniczki zajęć za przykład tego, iż można trenować regularnie sztangi i nie mieć nadmiernie rozrośniętych mięśni. Dzięki uczestniczeniu w tych zajęciach wzmocnią się nasze mięśnie i nadamy swojej sylwetce sportowy wygląd, ale nie zbudujemy masy mięśniowej.

Należy jednak pamiętać, aby bardzo zwracać uwagę na technikę wykonywania ćwiczeń. Przy źle wykonanych ćwiczeniach możemy narazić się na kontuzje. Obciążenie także musi być odpowiednio dobrane, gdyż przy zbyt dużych ciężarach nie jesteśmy w stanie zachować prawidłowej techniki ćwiczeń. Obciążenie nie powinno być też zbyt małe, ponieważ nie osiągniemy wtedy oczekiwanych efektów.

Dla kogo?

Zajęcia ze sztangą są polecane zarówno osobom szczupłym, które chcą delikatnie wyrzeźbić sylwetkę, oraz osobom, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Na takich zajęciach średnio spala się aż 600 kalorii! Ponadto tego typu ćwiczenia podkręcają metabolizm, dzięki czemu wyższe spalanie kalorii utrzymuje się jeszcze przez wiele godzin po treningu.

Są to proste zajęcia, nie ma tu żadnej skomplikowanej choreografii, nie wymagają też dużej koordynacji ruchowej, istnieje też możliwość indywidualnego doboru obciążenia, od bardzo małych – około 2 kg – do 30 kg. To wszystko powoduje, iż w zajęciach mogą uczestniczyć zarówno osoby początkujące, jak i osoby zaawansowane.

A więc dziewczyny – nie bójcie się sztang. Zachęcam do wzięcia udziału w tych zajęciach, a z pewnością Wm się spodobają.

anna-wypych
Nasz ekspert: Anna Wypych – absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz studiów podyplomowych na kierunku Dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a także wydziału ekonomicznego w SGGW. Ze sportem związana jest całe życie. Od kilku lat pracuje jako instruktorka fitness i trener personalny. Jej ulubione formy zajęć to sztangi i stretching. Interesuje się sposobami zapobiegania i leczenia otyłości i nadwagi. Ukończyła kurs „Metody leczenia otyłości”. Nieustannie poszerza swoją wiedzę w dziedzinie aktywności fizycznej, fizjologii wysiłku oraz żywienia. Pasjonatka narciarstwa i snowboardu. Ponadto uwielbia grać w siatkówkę oraz tenisa, jeździć na rolkach, na łyżwach oraz na rowerze, a także interesuje ją akrobatyka i pływanie. W wolnym czasie dużo podróżuje. Lubi pracę z ludźmi, a na zajęciach dużo wymaga od siebie i innych.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE