Malowanie henną jest bardzo prostym i tanim sposobem na przyciemnienie brwi i rzęs. Ale od pewnego czasu coraz więcej osób wybiera hennę jako środek koloryzacji włosów głowy. Producenci w odpowiedzi na ten popyt tworzą ciekawe mieszanki kolorystyczne, które pozwalają na uzyskanie wielu odcieni czy pogłębienie koloru naturalnego. Dzięki udoskonalaniu formuł możliwa jest także pełna koloryzacja włosów siwych.
Na czym polega farbowanie henną?
Konwencjonalne farby wnikają głęboko w strukturę włosa i przekształcają jego barwnik. Dzięki głębokiemu i radykalnemu działaniu możliwe jest osiągnięcie każdego koloru i utrzymanie go na długo. Niestety składniki farb konwencjonalnych, a więc amoniak, woda utleniona, PPD czy monoetyloaminy są dla włosów zabójcze. Pielęgnacja po farbowaniu niewiele tutaj zmienia, nawet jeśli jest bardzo intensywna. Poza tym zwykłe farby do włosów podrażniają skórę oraz drogi oddechowe.
Farbowanie włosów henną to zupełnie inna bajka. Henna może co prawda lekko wysuszać włosy, ale w ogólnym rozrachunku ma bardzo korzystny wpływ na ich kondycję. Przede wszystkim henna i farby roślinne na jej bazie nie eliminują naturalnego barwnika, a wręcz chronią go i wzmacniają. Henna wnika do włosów i zmienia ich kolor, łącząc się z keratyną. Proces ten w żaden sposób nie uszkadza włosów.
Zalety farbowania henną
Najważniejsza zaleta koloryzacji naturalnej to ochrona włosów i możliwość ich jednoczesnego pielęgnowania. Farby zawierające jako podstawowy składnik hennę są wzbogacane o wartościowe oleje, inne wyciągi i barwniki roślinne. Dzięki temu możemy uzyskać zdrowy i naturalny kolor. Stosując hennę chronimy także swoje zdrowie – zwłaszcza drogi oddechowe i skórę.
Efekt farbowania henną z pewnością nie jest radykalny, ale osoby stosujące ją widzą w tym wyłącznie zaletę. Henna wydobywa refleksy, pogłębia i uwypukla kolor, sprawia, że staje się on ciekawy i nieoczywisty. Henna schodzi z włosów stopniowo, a odrosty nie są aż tak widoczne lub ładnie stapiają się z farbowaną częścią włosów. Odkąd farby roślinne zostały udoskonalone możliwe jest też dobre krycie włosów siwych.
Wady farbowania włosów henną
W przeciwieństwie do farb syntetycznych, farby naturalne zawierające hennę mają węższe spektrum kolorów i odcieni. W dodatku chcąc uzyskać specyficzny odcień, idealnie dobrany do naszego naturalnego koloru, musimy umiejętnie mieszać henny. Ustalenie odpowiadających nam proporcji wymaga czasu. Za pomocą henny trudniej też uzyskać jasne odcienie. Pamiętajmy, że klasyczna henna nadaje włosom kolor rudy i czerwony, dopiero użycie innych barwników roślinnych pozwala na uzyskanie ciemnych odcieni.
Drugą zasadniczą wadą farbowania henną jest czasochłonność tego zabiegu. Proszek musimy przygotować na minimum kilka godzin przed farbowaniem, niektórzy eksperci zalecają nawet pozostawienie rozrobionego proszku na noc, tak aby nabrał zadowalającej barwy. To jednak nie wszystko. Hennę powinniśmy trzymać na włosach nawet kilka godzin! Godzina czy dwie to absolutne minimum.
Pozostaje jeszcze kwestia wysuszania włosów przez hennę. Aby zminimalizować ryzyko, hennę należy dokładnie wypłukać. Można też wymieszać ją uprzednio z odżywką do włosów i w takiej formie aplikować. Suchość po farbowaniu henną w najgorszym wypadku przechodzi po kilku dniach. Nieco dłużej natomiast utrzymuje się roślinno-trawiasty zapach farby, co niektórym może przeszkadzać.