Dziecko chore na przeziębienie – jak mu pomóc?

Dziecko chore na przeziębienie – jak mu pomóc?

Przeziębienie to wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, które maluchom najczęściej daje się we znaki jesienią, zimą i wiosną. Infekcja objawia się katarem, kaszlem, bólem gardła i ogólnym osłabieniem. Dziecku mogą doskwierać bóle głowy, wymioty i biegunki. Gorączka zwykle jest niewielka, ale zdarza się, że termometr pokazuje też wyższe wartości. Jak przetrwać trudny czas?

Jak maluch „łapie” przeziębienie?

Wirusy przeziębienia łatwo przenoszą się drogą kropelkową i podczas kontaktów osobistych, potrafią również przetrwać na przedmiotach. Wystarczy, że w przedszkolu chory kolega kichnie lub zakaszle, by Twój maluch za dwa dni zaczął skarżyć się na podobne dolegliwości. Dlatego jak najwcześniej wpajaj pociesze zasady higieny – ucz ją myć ręce i staraj się wyplenić zgubny nawyk wkładania do buzi rączek lub zabawek, na których może przecież czyhać podstępny wirus.

Dlaczego małe pociechy chorują na przeziębienie dwa-trzy razy częściej niż dorośli? Odpowiedź jest prosta: ich układ immunologiczny na wiele wirusów nie wykształcił jeszcze odporności – ta pojawia się dopiero po kontakcie z patogenem. Co gorsza, wirusy przeziębienia są bardzo liczne i zróżnicowane – dotąd naliczono ich już ponad 200!

Jak pielęgnować przeziębione dziecko?

Jak pomóc maluchowi przetrwać przeziębienie?? Zatroszcz się o nawilżanie powietrza w pokojach, w których przebywa chora pociecha. W ten sposób nawilżysz jej drogi oddechowe i ułatwisz ich udrożnienie. Jeśli maluszek gorączkuje, zadbaj, by jak najwięcej pił – odwodnienie bywa niebezpieczne dla bardzo młodych organizmów. Co jakiś czas sprawdzaj, czy piżamka nie jest wilgotna od potu – w razie potrzeby przebierz dziecko w suche i czyste ubranie.

Jeżeli gorączka niepokojąco rośnie, sięgnij po preparaty z paracetamolem lub ibuprofenem. Jeśli Twój maluch za nimi nie przepada i zwykle odmawia przyjęcia leku, poproś farmaceutę o odpowiednie czopki. Gdy temperatura nie jest wysoka, postaw na zioła – napar z lipy lub suszonych malin na pewno przyniesie ulgę. Przyda się też odrobina miodu. Trzylatek może zjeść łyżkę złocistego specjału prosto ze słoika.

Jak łagodzić objawy przeziębienia u dziecka?

Katar w przeziębieniu u dziecka na początku jest wodnisty i przezroczysty – z czasem wydzielina może zmienić się w gęstszą i zielonawą. Ale nie panikuj – to nie objaw nadkażenia bakteryjnego. Przykrą dolegliwość złagodzą donosowe środki obkurczające, roztwór soli fizjologicznej i plastry z olejkami eterycznymi, które możesz naklejać na piżamkę.

Gdy maluszek jest marudny, a ból gardła sprawia, że traci apetyt, podaj mu skuteczny lek z benzydaminą o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, antyseptycznym i miejscowo znieczulającym. Masz do wyboru: roztwór do płukania jamy ustnej i gardła, smaczne tabletki do ssania dla sześciolatków i starszych pociech oraz aerozol dla maluchów, które jeszcze same nie potrafią ssać ani płukać gardła.

Po kilku dniach organizm zwalczy infekcję, a maluszek odzyska humor i dobre samopoczucie. Gdyby jednak w przebiegu przeziębienia pojawiły się dolegliwości, które Cię zaniepokoją lub wzbudzą wątpliwości, zarejestruj pociechę do pediatry.

lek. med. Damian Korzybski – specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Choroby Skóry Niemowląt: jakie występują najczęściej?
Dom Opieki: wybierz najlepszy dla swoich bliskich
Odblaski Dla Dzieci: czyli bezpieczeństwo przede wszystkim
Zabawki Zręcznościowe: dla rozwoju dziecka
Witaminy Dla Psa: czego potrzebuje Twój pupil?
Artroza U Psów: diagnoza i leczenie