Domowe syropy na przeziębienie i grypę

Domowe syropy na przeziębienie i grypę

Czosnek i cebula to naturalne antybiotyki, cytryna działa oczyszczająco i nadaje przyjemny smak, miód uodparnia i wspomaga drogi oddechowe, imbir rozgrzewa, a także pomaga na stany zapalne, maliny zawierają witaminę C, a kwas salicylowy działa antyseptycznie. To właśnie z tych produktów najlepiej przygotować naturalne, domowe syropy, które uodpornią nas na działanie bakterii i wirusów, a w razie zachorowania złagodzą przebieg przeziębienia oraz grypy, pozwalając nam się wygrzać, wypocić i poczuć lepiej.

Syrop z cebuli

Skład:

  • dwie cebule,
  • cytryna,
  • 10 łyżek miodu.

Specyfik ten przygotujemy w bardzo szybki i prosty sposób. Cebule obieramy, siekamy na drobne cząstki, a następnie wrzucamy do słoika. Wyciskamy cytrynę i otrzymany sok mieszamy z około dziesięcioma łyżkami miodu, po czym zalewamy miksturą umieszczoną w słoiku cebulę. Naczynie zakręcamy i odstawiamy na dobę do ciepłego miejsca. Następnego dnia, gotowy eliksir przesączamy przez sitko. Jest wtedy gotowy do spożycia. Profilaktyka polega na przyjmowaniu syropu dwa razy dziennie, po jednej łyżce.

Syrop z czosnku, imbiru, cytryny i miodu

Skład:

  • główka czosnku,
  • średniej wielkości korzeń imbiru,
  • cytryna,
  • 10 łyżek miodu.

Czosnek obieramy i kroimy na mniejsze kawałki, to samo robimy z korzeniem imbiru. Obydwa składniki (najpierw czosnek, potem imbir) układamy warstwowo na dnie słoika. Cytrynę parzymy i bez obierania kroimy w plastry, umieszczając ją w naczyniu jako kolejną warstwę. Na koniec zalewamy zawartość słoika miodem, możemy jednak po parę łyżek dodawać już między poszczególne warstwy. Z taką miksturą postępujemy identycznie, jak z poprzednim syropem z cebuli.

Syrop z malin

Skład:

  • maliny,
  • cukier (proporcje to 1 szklanka cukru na 0,5 kg malin).

Maliny płuczemy i wrzucamy do słoika, zasypując cukrem – można na koniec lub warstwowo. Słoik zakręcamy, a następnie zanurzamy go do połowy w garnku z gotującą się wodą. Gotujemy kilka minut. Syrop po wystygnięciu można odcedzić lub pozostawić z całymi owocami.

Powyższe przykłady syropów próbujmy też dowolnie modyfikować. Syrop z imbiru można, na przykład, pozbawić czosnku, a sam imbir zetrzeć, zalać wodą i uzupełnić o miód oraz cytrynę. Różne gospodynie mają też inne sposoby na przygotowanie syropów z malin i z cebuli. Najważniejsze to zadbać, by nasze składniki były odpowiedniej jakości i rodzaju – np. czosnek koniecznie polski, a nie chiński z supermarketu, cytryna najlepiej z uprawy ekologicznej, a miód od sprawdzonego dostawcy, gryczany lub lipowy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE