Dobroczynny szum – biały szum

Dobroczynny szum – biały szum

Biały szum („white noise”) albo inaczej biały dźwięk, to kombinacja częstotliwości dźwiękowych o równym poziomie i proporcjach. Sprawiają one, że dźwięk jest jednostajny i odwraca uwagę od innych dźwięków z otoczenia, w pewien sposób je „zagłuszając”. Oczywiście nie chodzi tu o głośność – biały szum to bardzo spokojny dźwięk, kojarzący się z odgłosami padającego równomiernie deszczu czy morskich fal. Zatem w kilku słowach, osoba słuchająca białego szumu, koncentruje się na nim, po czym zaczyna się relaksować dzięki jego jednostajności.

Zastosowanie białego szumu

Rodzice niemowląt i dzieci cenią terapeutyczne właściwości białego szumu. Pomaga on uspokoić płaczące pociechy i ułatwia im zasypianie. Osoby pracujące umysłowo, studenci, pracownicy biurowi wykorzystują biały szum do osiągania lepszej koncentracji i podnoszenia wydajności.

Biały dźwięk stosuje się również w terapii niektórych dolegliwości słuchowych, na przykład przy nadwrażliwości słuchowej, czy „dzwonieniu” w uszach. Ponadto, osoby hiperaktywne i nadpobudliwe łatwiej skoncentrują się, gdy w otoczeniu pojawi się biały szum.

Jak uzyskać biały szum?

Urządzenia domowe, takie jak suszarki, klimatyzacja i wentylatory, emitują biały szum. Jednak włączanie ich na dłuższy czas i z dużą częstotliwością wiąże się z ryzykiem szybszego zużywania i czerpania dużej ilości prądu, a więc z dodatkowym wydatkiem. Co ważniejsze, nie zawsze generują czysty biały szum – jego jakość może być pozbawiona odpowiednich częstotliwości. Dlatego najlepiej sięgnąć po dostępne w sklepach płyty CD z nagraniem białego szumu lub pliki dźwiękowe w internecie, zawierające kilkugodzinne nagrania białego szumu.

Czy to bezpieczne?

Wydawać by się mogło, że szum nie jest odpowiedni dla niemowląt i małych dzieci, a wielu rodziców dba o kompletną ciszę w pokoju dziecka. Biały szum, jednakże, jest bezpieczny i tworzy odpowiednią atmosferę do relaksu i snu. Zdaniem badających biały szum naukowców, jego dźwięk może przypominać niemowlętom dzięki, które słyszały będąc jeszcze w łonie matki – dzieci zaczynają słyszeć już od 4 miesiąca życia płodowego. Naturalnie, natężenie i głośność białego szumu należy wyregulować tak, by stał się tłem a nie dominującym dźwiękiem otoczenia – spełnia wówczas swoją dobroczynną rolę.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Pobieranie Krwi U Dziecka: jak wyzbyć się lęku?
Zapalenie Pęcherza Dziecka: jak się przed nim uchronić?
Święta: jak je przeżyć...i nie zwariować?
Nowotwór U Psa: przyczyny i leczenie
Elektroniczna Niania: na straży Twojego dziecka
Zabawki Dla Dzieci: drewniane czy plastikowe?