Dlaczego warto pić miętę?

Dlaczego warto pić miętę?

Jak się okazuje, jednym z najstarszych i od wieków najbardziej cenionych ziół na świecie jest dobrze nam znana mięta. Jej cudowne właściwości wykorzystywano już w starożytnym Egipcie. Dodać także należy, że uważany za praojca medycyny Hipokrates często wskazywał na jej wielorakie właściwości lecznicze. Używano jej również przed wiekami w medycynie chińskiej. O jej niezwykłym działaniu nie omieszkał wspomnieć także autor natchniony w Biblii. Czy jednak w dzisiejszej dobie nowoczesnych sposobów leczenia, ziele mięty jest nam w stanie w czymkolwiek pomóc? Oczywiście! Naturalna mięta może wręcz zastąpić wiele kuracji chemicznych rodem z apteki. A zatem, na co można polecić herbatę miętową?

Pomoc przy problemach żołądkowych i nadwadze

To chyba najbardziej znana cecha mięty. Dzięki właściwościom regulującym perystaltykę jelit i wspomagającym trawienie, herbata miętowa polecana jest wszystkim tym osobom, które cierpią na zaparcia lub inne dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem żołądka, także po przejedzeniu lub zatruciu. Podobno mięta ma także właściwości zmniejszające apetyt, dzięki czemu sięgać powinny po nią łasuchy, które nie mogą poradzić sobie z utrzymaniem wagi w ryzach.

Działanie oczyszczające i kojące organizm

Kolejną cenną właściwością mięty jest jej działanie bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze. Jej codzienne picie pomoże nam zatem pozbyć się niechcianych bakterii, np. w jelitach i będzie działać ochronnie, nie dopuszczając do zarażenia się jakimkolwiek pasożytem. Warto również wspomnieć o działaniu kojącym mięty, która ukoi ból brzucha np. podczas menstruacji, ze względu na swe właściwości rozkurczające. Zamiast więc następnym razem sięgać po tabletkę przeciwbólową, warto zaparzyć sobie kubek pysznej mięty.

Korzyści kosmetyczne

Z liści mięty często przygotowuje się także świetne kosmetyki do twarzy i ciała. Miętę można spokojnie wykorzystać do przygotowywania toników, preparatów oczyszczających oraz maseczek do twarzy. Będą one działać antyseptycznie, dlatego poleca się je zwłaszcza osobom z cerą trądzikową i zanieczyszczoną. Mięta wykazuje także działanie ściągające skórę oraz delikatnie ją rozjaśniające, dlatego warto polecić ją osobom z rozszerzonymi porami oraz lekkimi przebarwieniami. Oprócz tego, mięta działa także odświeżająco i dezodorująco, dlatego poleca się ją w stanach nadmiernej potliwości. Z tego również względu ekstrakt z mięty dodaje się do większości dezodorantów oraz perfum.

Pomijane uspokajanie

Choć rzadko się o tym wspomina, pole do popisu w tej materii zostawiając głównie melisie, mięta również posiada właściwości uspokajające skołatane nerwy i wspomagające zasypianie. Jeżeli więc, oprócz wspomnianych powyżej korzyści zdrowotnych, chcemy także lekko ukoić nerwy, warto codziennie sięgać po herbatę miętową, a nawet (zamiast parzyć kawę), zdrowo zaczynać od niej dzień.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE