Dieta 5:2 dr Mosleya

Dieta 5:2 dr Mosleya

Dieta 5:2 to autorski program żywieniowy brytyjskiego lekarza i dziennikarza medycznego Michaela Mosleya. Autor diety postanowił swego czasu przetestować ją na sobie, w wyniku czego schudł 6 kg w miesiąc i pozbył się 25% tkanki tłuszczowej z organizmu. Po zastosowanej kuracji obniżył się też znacząco poziom cukru w jego krwi.

Zasady diety 5:2

Zasady diety 5:2 są dziecinnie proste. Przez pięć dni w tygodniu jemy normalnie, pozwalając sobie nawet na małe grzeszki, a przez pozostałe dwa dni ograniczamy ilość kalorii spożywanych posiłków do 500 – w przypadku kobiet i 600 – w przypadku mężczyzn. Dni, podczas których „pościmy” nie muszą następować po sobie, mogą być wplecione pomiędzy dni „normalnego” żywienia. Ważne tylko, aby w ciągu tygodnia pamiętać o racjonalnym odżywianiu, dostarczając sobie do 1800 kcal. W tym czasie można sobie pozwalać na czekoladę, czy, od czasu do czasu, junk food, ważne tylko, aby nie przesadzać z ich ilością i po „dniach postnych” nie rzucać się na tuczące smakołyki.

Jak to działa?

Według dr. Mosleya, jego dieta jest świetnym rozwiązaniem problemu nadwagi dlatego, że nie jest zbyt restrykcyjna i nadaje się dla osób, które nie mają czasu na szczegółowe planowanie i przygotowywanie posiłków. W ciągu pięciu dni pracy możemy odżywiać się normalnie, bez dokładnego liczenia kalorii. Poza tym, dieta nawiązuje też do tradycji czasowego postu, które odnajdujemy np. w Chrześcijaństwie, czy Islamie. Cały sekret ma polegać na tym, że przez dwa postne dni kurczy nam się żołądek, co sprawia, że w pozostałe dni, nasz organizm potrzebuje mniejszej ilości pożywienia i dzięki temu chudniemy.

Kontrowersje wokół diety

Wszystko wygląda pięknie, jednak niektórzy dietetycy podchodzą do diety 5:2 z dystansem, twierdząc, że jej sukces spowodowany jest medialnością samego autora, który prowadzi w Wielkiej Brytanii show o zdrowym odżywianiu. Zarzucają mu także, że wymyślił dietę skierowaną do Amerykanów, którzy nie mogą zrezygnować ze swoich ukochanych hamburgerów. Zauważają też, że dwudniowa „głodówka” u osób wrażliwych psychicznie może skutkować zaburzeniami odżywiania, gdyż sam pomysł naprzemiennego najadania się i głodzenia, przypomina zachowania bulimiczne. Dieta nie jest też polecana osobom z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą, ze względu na wahający się pod jej wpływem poziom cukru we krwi.

Zalety i wady diety 5:2

Zalety

  • Prostota – nie musimy uważać na to, co jemy w ciągu tygodnia, możemy też pozwalać sobie na ulubione smakołyki.
  • Szybkie efekty – po miesiącu stosowania diety powinniśmy już widzieć znaczące efekty – do 6 kg utraty wagi.
  • Cena – dieta jest tania, jemy normalne, dostępne na polskim rynku produkty.

Wady

  • Inwazyjność psychiczna – dwudniowe „głodówki” mogą wyzwalać bodźce prowadzące do zaburzeń odżywiania wśród osób wrażliwych.

Przykłady posiłków o ograniczonej kaloryczności na „dni postne”

  • Grillowana pierś z kurczaka (100g) i warzywa – ok. 300 kcal
  • Drobiowa wątróbka (ok. 50 g) z zieloną fasolką (300 g) – 250 kcal
  • Koktajl truskawkowy (100g truskawek, 1 banan, mleko 0 %) – 170 kcal
  • Grillowany łosoś (100g) z pomidorkami cherry (100g) i fasolką szparagową (100g) – 280 kcal

Każdy organizm jest inny i w sobie tylko odpowiedni sposób reaguje na daną dietę. Przed rozpoczęciem programu 5:2 skonsultuj się więc z lekarzem, który oceni, czy możesz go spokojnie zastosować.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE