Detoks potrzebny od zaraz

Detoks potrzebny od zaraz

Przede wszystkim wiedza ta powinna brać się ze świadomego odżywiania. Obecnie, niemal wszędzie mamy do czynienia z produktami niezdrowymi i wysoko przetworzonymi, które nas zatruwają. Dostęp do zdrowej żywności jest ograniczony, a często my sami ulegamy pokusom czy lenistwu i wybieramy szkodliwe produkty. Warto mieć to pod kontrolą. Jednak, kiedy już ją stracimy, nasze ciało będzie wysyłać nam określone sygnały. Jeżeli je dostrzegasz, oznacza to, że prawdopodobnie potrzebny Ci detoks.

Toksyczne kilogramy

Czasami nie potrafimy uporać się z nadwagą, chociaż wdrożyliśmy już w życie intensywny wysiłek fizyczny i zdrową dietę. Niestety, sama rezygnacja z niezdrowego jedzenia nie wystarczy, aby pozbyć się szkodliwych substancji, które od dawna kumulują się w organizmie, między innymi w tkance tłuszczowej. Pestycydy, węglowodory chlorowane, wzmacniacze smaku, metale ciężkie i inne toksyczne związki, hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za proces przetwarzania tłuszczu, co prowadzi do jego odkładania się. Związki te ponadto deregulują gospodarkę hormonalną, powodując zaburzenia apetytu czy spadki poziomu energii. Brak zapału do jakiekolwiek aktywności fizycznej to nie tylko kwestia lenistwa, ale także skutek działania toksyn na układ hormonalny. Toksyny spowalniają również przemianę materii oraz przyczyniają się do zaparć.

Bezsenność i przemęczenie

Nagromadzenie toksyn w naszym ciele może być powodem ciągłego przemęczenia, pomimo nieprzerwanego i wystarczająco długiego snu, ale równie często okazuje się też przyczyną kłopotów z zasypianiem, kończących się nawet bezsennością. Podobnie, jak w przypadku problemów z nadwagą, to negatywny wpływ substancji chemicznych na pracę hormonów skutkuje wskazanymi dolegliwościami. Nadmiar toksyn jest dla organizmu najzwyczajniej stresujący i stanowi wyzwanie dla nadnerczy, gruczołów wytwarzających między innymi adrenalinę oraz kortyzol. Chroniczny stres oznacza wysoki poziom adrenaliny, który po dłuższym czasie prowadzi do przemęczenia. Kortyzol natomiast pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem poprzez uwalniane glukozy. W normalnych warunkach jego poziom jest najwyższy rano, a wieczorem spada. Nieustanny stres, w który wpędzają nasz organizm związki toksyczne, sprawia, że wysoki poziom kortyzolu utrzymuje się również wieczorem, co utrudnia nam uspokojenie się i zaśnięcie.

Zmiany nastrojów

Częste huśtawki nastrojów u kobiet wiążą się najczęściej z nadchodzącą miesiączką, kiedy to następuje wzrost poziomu estrogenów i zachwianie gospodarki hormonalnej. Niemniej jednak, zaburzenia hormonalne powodowane są także przez toksyczne substancje zwane ksenoestrogenami. Znajdują się w metalach ciężkich, związkach aromatycznych czy pestycydach. Ponieważ różnią się budową, kategoryzuje się je wyłącznie na podstawie działania i posiadanego przez nie potencjału estrogenowego. Poza zaburzeniami cyklu menstruacyjnego podwyższają one ryzyko zachorowania między innymi na choroby narządów płciowych, przyczyniają się do otyłości, depresji czy bezpłodności.

Przewlekłe bóle głowy i brak koncentracji

Ponieważ toksyny atakują także nasz mózg, możemy cierpieć na częste bóle głowy. Kolejny, typowy objaw ich działania na układ nerwowy to kłopot z koncentracją. Jednymi z najbardziej niebezpiecznych substancji, zwykle prowadzącymi do tych problemów są aspartam oraz związki określane mianem glutaminianu sodu. Aspartam to związek znajdujący się przede wszystkim w produktach light, które nie zawierają cukru. Glutaminiany sodu to z kolei substancje mające wzmocnić smak w produktach przetworzonych.

Problemy skórne i brzydki zapach

Przy nadmiernej ilości substancji toksycznych, narządy odpowiedzialne za oczyszczanie naszego organizmu, nie nadążają z detoksykacją i w momencie, gdy przyjmujemy kolejną porcję niezdrowego pożywienia, toksyny z poprzedniego posiłku nadal zatruwają nasze ciało. Skóra na krążące we krwi substancje może reagować wysypkami czy zapaleniem, ale także nieprzyjemny odór, którego nie jesteśmy w stanie kontrolować, to potencjalna oznaka zbyt dużej ilości zanieczyszczeń w ciele. Kolejną jest zaostrzona wrażliwość na zapachy, która z kolei prowadzi także do bólów głowy oraz nudności.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE