„Czy będę dobrą matką?” – pozbądź się wątpliwości jeszcze przed porodem

„Czy będę dobrą matką?” – pozbądź się wątpliwości jeszcze przed porodem

Pierwsze dziecko będąc jeszcze w łonie matki, staje się źródłem jej rozterek i zmartwień, które w połączeniu z radością oczekiwania tworzą emocjonalną mieszankę wybuchową. Doświadcza jej każda matka.

Skoro inne potrafią, to Ty też!

Pewnie i Ciebie męczą wątpliwości, czy poradzisz sobie z opieką nad kruchym noworodkiem i czy aby na pewno go należycie pokochasz. Nie martw się, jeśli pomimo rozwoju ciąży nie czujesz jeszcze instynktu macierzyńskiego. Nie bój się też o większość tego, co przed Tobą. Nawet nie wiesz, jak silna jest matczyna intuicja i jak celnie można dzięki niej odgadnąć potrzeby malucha. Jeśli obawy wprawiają Cię w panikę i są silne stresogenne, z pewnością pomogą rozmowy z bardziej doświadczonymi kobietami. Pogawędka z mamą kilkorga dzieci o tym, jak patrzy na swoje macierzyństwo z perspektywy setek zmienionych pieluch i rozwiązanych problemów tylko doda Ci otuchy!

Sprzymierzeńcy, czyli hormony

Niektóre z nas marzą o dziecku już we wczesnej młodości. U wielu kobiet jednak instynkt macierzyński zaczyna manifestować się znacznie później. Często, pomimo upływającej ciąży, nadal nie potrafią go poczuć. W końcu jednak nadchodzi ten moment, w którym przejawia się on w pełnej krasie. Bardzo często dzieje się to dopiero po porodzie, gdy mama bierze swoje dziecko na ręce. Ilości oksytocyny, które wydziela wtedy jej organizm budują emocjonalną więź z noworodkiem, która wzmacniana jest przez kolejne dni i tygodnie. Oksytocyna wytwarza się również podczas karmienia piersią.

Co oznacza ten płacz!?

Strach przed macierzyństwem bierze się przede wszystkim z braku doświadczenia debiutującej mamy. Jeśli nie miałaś młodszego rodzeństwa i nie pomagałaś wcześniej żadnej młodej matce w wychowywaniu dziecka, odczujesz go jeszcze silniej. Pierwsze dni i tygodnie będą trudne, ale z biegiem czasu nauczysz się bezbłędnie oceniać potrzeby malucha, rozpoznawać źródło płaczu i zobaczysz, co najlepiej go uspokaja. Matka natura nie poskąpiła nam w tym względzie intuicji.

Nie jesteś sama

Twój partner tak samo jak i Ty posiada instynkt, który może okazać się niezawodny, gdy Tobie zabraknie pomysłów na rozwiązanie danego problemu wychowawczego. Pamiętaj, że nie jesteś alfą i omegą. Masz też prawo do popełniania błędów. Nawet jeśli zdarzają się one codziennie, nie możesz myśleć o sobie, że jesteś złą matką. Staraj się też uodpornić na bezpodstawną krytykę, a dobrych rad słuchaj tylko od specjalistów i życzliwych Ci osób, którym ufasz.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE