Czym jest zgaga?

Czym jest zgaga?

Zgaga, która pojawia się każdego dnia lub co jakiś czas, ale dość często, jest wyjątkowo uciążliwą przypadłością. Choć nie zawsze charakteryzuje się bardzo dużym nasileniem, to w wielu przypadkach jest odbierana przez pacjentów jako dolegliwość znacząco obniżającą jakość życia.

Jak powstaje zgaga?

Nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku jest spowodowane po prostu tym, że dostały się do niego pewne substancje o właściwościach drażniących, które uszkadzają jego ścianki. Jak do tego dochodzi? W normalnych warunkach po połknięciu pokarmu powinno dojść do jego trawienia w żołądku, a następnie przetransportowania masy pokarmowej do jelit. Natomiast w momencie występowania zaburzeń dochodzi do tego, że pokarm, który jeszcze nie został dobrze strawiony, a jedynie nadtrawiony i wymieszany z kwasami trawiennymi w żołądku, wraca z powrotem do przełyku. Taka treść pokarmowa zawiera kwasy, które drażnią ścianki przełyku i w ten sposób powstaje wrażenie pieczenia.

Dlaczego w ogóle dochodzi do cofania się pokarmu?

Przyczyny mogą być różne. Najczęściej jest to związane z błędami żywieniowymi, czyli spożywaniem obfitych i ciężkich posiłków, składających się głównie z produktów, które potęgują ilość wydzielanego kwasu. Drugą przyczyną może być niepoprawne funkcjonowanie dolnej zastawki przełyku, która powinna zamykać się, gdy pokarm znajduje się w żołądku, a tym samym uniemożliwiać jego wracanie. Niestety, czasami nie zamyka się ona w odpowiednich momentach lub nie domyka się do końca.

Jak leczyć zgagę?

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą, która daje bardzo szybkie efekty jest stosowanie odpowiednich leków na zgagę, dostępnych w aptekach bez recepty. Ważna jest również zmiana diety, która powinna polegać przede wszystkim na wykluczeniu z niej produktów spożywczych, które wspomagają proces wydzielania kwasów żołądkowych. Zdrowa dieta powinna być również pozbawiona używek, w tym papierosów, alkoholu i mocnej kawy.

Więcej o zgadze dowiesz się na: http://www.controloccontrol.pl/zgaga
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE