Jak pokazują badania, cierpi na nie do 30% populacji, głównie osoby, które nie przekroczyły 40. roku życia.
Objawy zespołu jelita drażliwego (IBS)
Zespół jelita nadwrażliwego rozpoznać można, gdy dolegliwości chorego spełniają tak zwane kryteria rzymskie, czyli występujący w jamie brzusznej ból lub dyskomfort trwający minimum trzy dni w miesiącu, który występował przez ostatnie trzy miesiące i towarzyszyły mu co najmniej dwa z wymienionych poniżej objawów:
- zmniejszenie lub ustąpienie dolegliwości po wypróżnieniu,
- początek dolegliwości związany ze zmianą częstotliwości wypróżnień,
- początek dolegliwości powiązany ze zmianą wyglądu stolca.
Do objawów zespołu jelita wrażliwego zaliczyć można również bolesne wzdęcia, którym trudno zapobiec przy użyciu domowych metod. Część chorych skarży się także na cuchnące gazy i puste parcie na stolec.
Opisywane objawy zespołu jelita drażliwego nie są zapowiedzią żadnych poważnych chorób i nie stanowią zagrożenia dla życia. Jest to jednak schorzenie przewlekłe, wymagające specjalistycznego leczenia.
Diagnostyka zespołu jelita drażliwego
By możliwe było rozpoznanie zespołu jelita nadwrażliwego, niezbędny będzie dokładny wywiad i badanie lekarskie. Celem wykluczenia groźnych schorzeń, takich jak zapalenie, polipy czy uchyłki, specjalista zalecić może wykonanie kolonoskopii i USG jamy brzusznej. Niekiedy niezbędne mogą okazać się również badania krwi (OB, morfologia, badanie ogólne moczu) lub stolca (badanie pasożytnicze i bakteriologiczne).
Przyczyny zespołu jelita wrażliwego
Do głównych powodów występowania zespołu jelita drażliwego zalicza się zaburzenia mikroflory jelitowej i upośledzenie funkcji oraz struktury bariery jelitowej. Objawy ze strony przewodu pokarmowego nasilać może również przewlekły stres.
Spory dyskomfort fizyczny i psychiczny związany z zespołem jelita nadwrażliwego sprawia, że chorzy często muszą być konsultowani przez psychiatrów, a jedną z form leczenia stanowi wówczas przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych.
Do przyczyn występowania zespołu jelita wrażliwego zaliczyć można również nieprawidłową dietę, przyjmowanie antybiotyków i niesterydowych leków przeciwzapalnych, jak ibuprofen czy aspiryna, inhibitory pompy protonowej, jakie stosuje się w schorzeniach górnego odcinka przewodu pokarmowego czy chorobach takich jak zapalenie dwunastnicy lub żołądka, choroba wrzodowa oraz refluks żołądkowo–przełykowy.
Do powstawania zespołu jelita drażliwego przyczynia się także ograniczony wysiłek fizyczny, nieregularny tryb życia oraz przebyte zabiegi i operacje.
Leczenie i zapobieganie zespołowi jelita nadwrażliwego
Leczenie zespołu jelita wrażliwego warto zacząć od leczenia objawowego – to jest leków przeczyszczających i rozkurczowych w zaparciowej postaci zespołu jelita drażliwego oraz zapierających w odmianie choroby, w której występuje biegunka.
W leczeniu długoterminowym nacisk położyć należy na zmianę diety i trybu życia. Dobre wypełnienie jelit, redukcję skurczów i zatrzymywanie wody w organizmie zagwarantują produkty zawierające błonnik (znajdziemy go zarówno w owocach, warzywach, jak i kaszach). Skutkuje to łatwiejszym wypróżnianiem i bardziej miękkim stolcem. Warto również zrezygnować z potraw tłustych, smażonych i zawierających konserwanty, kawy, alkoholu oraz papierosów. Część pacjentów źle toleruje także laktozę zawartą w słodkim mleku i inne substancje pochodzenia węglowodanowego, znajdujące się w jabłkach, gruszkach, cebuli, porach czy kapuście. Warto również zadbać, by w codziennym harmonogramie znalazło się przynajmniej kilkadziesiąt minut na ulubioną aktywność fizyczną.
Jeżeli opisane powyżej metody zawiodą, warto sięgnąć po probiotyki, czyli leki, które uzupełniają florę bakteryjną w jelitach, preparaty mające na celu poprawę motoryki przewodu pokarmowego czy rifaksyminę, czyli antybiotyk niewchłaniany z przewodu pokarmowego.
Więcej informacji na temat zespołu jelita wrażliwego znaleźć można pod adresem: dyspepsja-czynnosciowa/” target=”_blank” title=”Zespół jelita drażliwego – objawy i leczenie”>http://www.iberogast.pl/pl/zespol-jelita-drazliwego-i-dyspepsja-czynnosciowa/.
A R T Y K U Ł P A R T N E R A