Czy implanty zębów są dla Ciebie? Sprawdź, kiedy zabiegi implantologiczne nie są wskazane

Czy implanty zębów są dla Ciebie? Sprawdź, kiedy zabiegi implantologiczne nie są wskazane

Przeczytaj, jakie występują przeciwwskazania do leczenia implantologicznego.

Rodzaje przeciwwskazań do wszczepienia implantów

Przeciwwskazania do wszczepienia implantów można podzielić na dwa rodzaje. Będą to przeciwwskazania bezwzględne, zwane również ogólnymi, czyli takie, które zupełnie dyskwalifikują pacjenta w zakresie zabiegu wszczepienia implantu zęba i przeciwwskazania względne, które często są przeciwwskazaniami czasowymi. Wymagają one zwykle leczenia przed zabiegiem lub pogłębionych konsultacji, często z lekarzami innych specjalizacji.

Przeciwwskazania ze względu na stan zdrowia

Statystyki przemawiają na korzyść implantologii. Zabieg wszczepienia implantu zęba przeprowadzany jest z powodzeniem u ponad 98% pacjentów. Wykonuje się go u pacjentów, których ogólny stan zdrowia jest co najmniej dobry, ponieważ organizm po zabiegu potrzebuje trochę sił na regenerację i proces gojenia. Nie można więc poddać zabiegowi pacjenta, który cierpi na chorobę nowotworową. Jego organizm potrzebuje sił do walki w innym miejscu.

Nałogi, w tym przede wszystkim alkoholizm i narkomania zdyskwalifikują pacjenta podobnie, jak nadmierne nałogowe palenie papierosów – powyżej 10 papierosów na dobę. Na liście przeciwwskazań bezwzględnych znajduje się również okres wzrostu, a więc zabiegu nie wykonuje się u osób poniżej 16 a nawet 18 roku życia.

Przeciwwskazania względne

Do przeciwwskazań względnych zalicza się zanik kości, który następuje na przykład po ekstrakcji, od której upłynęło zbyt dużo czasu. Kość taką można uzupełnić za pomocą zabiegu sterowanej regeneracji kości.

Kolejnym przeciwwskazaniem będzie stan jamy ustnej. Płytka nazębna, ostre i przewlekłe stany zapalne czy próchnica wymagają wyleczenia przed zabiegiem.

Problemy może również spowodować brak miejsca na koronę. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy przechodziliśmy ubytek zębowy i sąsiednie zęby uległy przesunięciu. Choroby układu krążenia, zastawki serca, choroby reumatyczne i układu odpornościowego będą wymagały dodatkowych konsultacji.

Nie obawiaj się implantów. Jeśli nie zaliczasz się do żadnej z wymienionych grup, podejdź do zabiegu implantacji zęba tak, jak do każdego innego zabiegu w ramach chirurgii stomatologicznej. Jeśli coś z naszej listy cię dotyczy, wybierz się na konsultację do dobrego implantologa. Dobrzy chirurdzy stomatologiczni  mogą pochwalić się doświadczeniem zabiegowym uwzględniającym niektóre z tych przeciwwskazań i przeprowadzić skuteczny zabieg wszczepienia implantu.

Więcej informacji o zabiegach znajdziesz na stronie Stomatologia Świątkowska

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kryzys Młodych Ludzi: jak sobie z nim radzić?
Rumień: jak z nim walczyć?
Dieta Bez Ryb: czy ma ona sens?
Masło Orzechowe: przysmak kuchni amerykańskiej i holenderskiej
Chleb Z Supermarketu: czy warto go kupować?
Witarianizm: na czym polega?