Twoim problemem jest częste oddawanie moczu? To może być rozrost prostaty

Twoim problemem jest częste oddawanie moczu? To może być rozrost prostaty

Jeśli podczas wydalania zauważamy parcia naglące, trudności z rozpoczęciem mikcji oraz osłabienie strumienia moczu lub nykturię (częste oddawanie moczu w nocy) to możemy z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać problemy w obrębie gruczołu krokowego.

Gdzie znajduje się gruczoł krokowy?

Gruczoł krokowy, czyli inaczej prostata lub stercz, mieści się tuż pod pęcherzem moczowym mężczyzn. Jest wielkości kasztana, a przez jego środek przebiega część sterczowa cewki moczowej. To właśnie dlatego jego powiększenie powoduje trudności w prawidłowym oddawaniu moczu. Dodatkowo powiększający się gruczoł, drażni ściany pęcherza moczowego, powodując objawy podobne do pęcherza nadreaktywnego. Funkcją prostaty jest produkcja wydzieliny wchodzącej w skład spermy, której zadaniem jest utrzymanie prawidłowego pH oraz odżywianie zawieszonej w niej plemników. Wraz z wiekiem i narastającymi zaburzeniami gospodarki hormonalnej gruczoł krokowy ulega nadmiernemu powiększeniu.

Co zrobić, gdy pojawią się objawy?

Najlepiej udać się do specjalisty. Lekarzem, który zajmuje się męskim układem moczowo-płciowym, jest urolog. Po zebraniu dokładnego wywiadu i badaniu będzie mógł ustalić diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie. W wykrywaniu łagodnego rozrostu prostaty pomocne jest badanie per rectum, w trakcie którego, po założeniu rękawiczek, lekarz wprowadza zwilżony palec do odbytnicy pacjenta badając strukturę, konsystencję oraz symetrię gruczołu, wykluczając przy tym obecność patologicznych guzów.

Na czym polega leczenie?

Do wyboru mamy wiele opcji leczenia, poczynając od zmiany stylu życia i diety po leczenie farmakologiczne oraz operacyjne. W przypadku łagodnych objawów można zastosować dostępne bez recepty preparaty pochodzenia roślinnego, np. Prostamol Uno zawierający wyciąg z palmy sabałowej. Zawiera on związki chemiczne należące do wielu grup: fitosterole, flawonoidy, saponiny, kwasy tłuszczowe i wykazuje działanie łagodzące dolegliwości związane z rozrostem gruczołu krokowego. Innymi preparatami stosowanymi w leczeniu są: inhibitory receptora α-adrenergicznego, inhibitory 5α-reduktazy oraz leki antycholinergiczne. Leki blokujące receptory alfa – adrenergiczne, czyli np. doksazosyna lub tamsulosyna, działają poprzez zablokowanie skurczu w mięśniach gładkich okolicy pęcherza, cewki moczowej i prostaty, co prowadzi do rozkurczenia tych mięśni i powoduje poprawę odpływu moczu z pęcherza. Inhibitory 5α-reduktazy zawierające finasteryd działają hamująco na przemiany testosteronu w hormon, od którego zależy przerost prostaty. Prowadzi to do zmniejszenia objętości gruczołu, ułatwienia odpływu moczu i tym samym do zmniejszenia dolegliwości.

Jakie są powikłania zaniechania leczenia łagodnego rozrostu prostaty?

Wielu mężczyzn odkłada wizytę lekarską, wstydząc się problemu dotyczącego ich seksualności. Jednak należy pamiętać, że zaniechanie leczenia może prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Najczęstszymi są: zakażenie układu moczowego, uchyłki pęcherza moczowego, ostre lub przewlekłe zatrzymanie moczu, krwiomocz czy kamica pęcherza moczowego.

A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE