Co zaburza wchłanianie kwasu foliowego?

Co zaburza wchłanianie kwasu foliowego?

Dostępne jest badanie, które wskaże przyszłym mamom jaka forma kwasu foliowego jest dla nich najlepsza i pozwoli zadbać o zdrowie dziecka.

Mutacja genu MTHFR powodem niedoboru kwasu foliowego

Gen MTHFR jest odpowiedzialny za prawidłowe przyswajanie kwasu foliowego. To on przetwarza kwas foliowy do formy, która jest rzeczywiście przydatna dla naszego organizmu. W przypadku mutacji tego genu, cały proces zostaje zakłócony. W efekcie kwas foliowy nie spełnia swoich funkcji. Gromadzi się więc i zalega w ciele w swojej toksycznej formie (zamiast wydalić się wraz z moczem). My natomiast odczuwamy jego niedobór – jesteśmy zmęczeni i osłabieni, mamy problemy ze snem i koncentracją – i nie możemy go uzupełnić, nawet stosując zwiększając jego dawkę.

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny?

Ponieważ stanowi niezbędny element wielu ważnych dla naszego zdrowia procesów. Uczestniczy m.in. w tworzeniu czerwonych krwinek, więc jego niedobór może prowadzić do rozwoju anemii (w tym anemii megaloblastycznej). Powinien tez brać udział w tzw. metylacji, czyli przetwarzaniu składników dostarczanych do organizmu w ich lepiej przyswajalne formy. Kiedy proces ten jest zakłócony, wzrasta poziom homocysteiny we krwi. Jest to dla nas szkodliwe, ponieważ homocysteina uszakadza ścianki naczyń krwionośnych i przyczynia się do rozwoju takich chorób jak miażdżyca czy zakrzepica. Zwiększa też ryzyko wystąpienia zawału lub udaru. Brak kwasu foliowego wpływa niekorzystnie również na pracę naszego układu nerwowego, pogarszając nasze samopoczucie.

Kwas foliowy w ciąży wspomaga rozwój dziecka

Podczas ciąży odpowiedni poziom kwasu foliowego jest szczególnie ważny, ponieważ uczestniczy on także w budowaniu genów dziecka. Jego niedobór może więc przyczynić się do wystąpienia zespołu Downa, wad cewy nerwowej czy rozszczepu wargi i podniebienia. Zaburzenia w przyswajaniu kwasu foliowego mogą też prowadzić do zahamowania wzrostu dziecka (tzw. hipotrofii płodu), a nawet przedwczesnej utraty ciąży lub poronień nawykowych. Dlatego też tak ważne jest określenie przyczyny niedoboru kwasu foliowego i dostarczenie go do organizmu w formie, którą będzie on w stanie przyswoić.

Jak zapobiec niedoborom kwasu foliowego?

Jeśli pomimo suplementacji objawy niedoboru kwasu foliowego się utrzymują, warto rozważyć badanie pod kątem mutacji genu MTHFR. Nie daje ona żadnych objawów, więc często nie jesteśmy jej świadomi – a posiadając ją, powinniśmy przyjmować kwas foliowy w jego już przetworzonej postaci (metafoliny). Badanie da więc przyszłej mamie pewność, że zapewnia sobie i dziecku wszystkie niezbędne do właściwego rozwoju elementy.

Kamila Rogowicz, testDNA

Zdjęcie: ©Subbotina/Depositphotos.com

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Dieta Dla Kobiet W Ciąży: co można jeść a czego lepiej unikać
Rzostępy W Ciąży: jak im zapobiec?
Rodzicielstwo: gdzie szukać rady?
Wyprawka Szpitalna: jak się przygotować?
Wyprawka Do Szpitala: co przygotować?
Badania Przed Zajściem W Ciążę: jakie warto rozważyć?