Co powoduje podrażnienie gardła?

Co powoduje podrażnienie gardła?

Zobacz, jakie czynniki doprowadziły Twoje gardło do stanu podrażnienia i jak unikać ich w przyszłości.

Po pierwsze: wirusy

Podrażnienie gardła mogą spowodować wirusy, które wnikają do wnętrza wraz z powietrzem lub żywnością wypełnioną alergenami. Szacuje się, że ponad 70% wszystkich infekcji ma podłoże wirusowe. Ich objawami są: ból, pieczenie, łzawienie oczu, bóle mięśniowe, dreszcze oraz objawy ogólnego rozbicia. Błona śluzowa gardła wykazuje zaczerwienie na całej powierzchni, przybierając różowo-czerwony odcień.

Po drugie: bakterie

Zakażenie bakteryjne migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, wywołane jest najczęściej przez paciorkowce i nazwane anginą. Jej objawy to podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni Celsjusza, wysięk na migdałkach, żywoczerwona barwa śluzówki gardła, powiększone węzły chłonne, silny ból gardła oraz brak kaszlu). Charakterystyczny dla tego typu zakażenia jest też biały punktowy nalot ropny. Wymaz z gardła pozwoli sprawdzić, czy na pewno mamy do czynienia z paciorkowcami.

Po trzecie: nadwyrężanie gardła

Wszelkie zawody związane z emisją głosu, takie jak aktor, nauczyciel, wokalista czy prezenter niosą ze sobą ryzyko częstego nadwyrężania gardła, co może prowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych, chrypki, a nawet zaniku głosu. Rozwiązaniem tego problemu mogą być pastylki na gardło dla dzieci i dorosłych Fiorda. Więcej informacji na ich temat znajdziesz, wchodząc na stronę internetową producenta http://fiorda.pl/.

Po czwarte: uzależnienie od nikotyny

Palacze muszą liczyć się z tym, że regularna ekspozycja ich gardła na dym papierosowy zawierający szkodliwe substancje może prowadzić do przewlekłej chrypy i podrażnienia. Nitrozoamina, chlorek winylu, cyjanowodór, amoniak czy tlenki azotu – to tylko niektóre ze składników o działaniu rakotwórczym, drażniącym i toksycznym. Wybrane metody palenia dodatkowo oddziałują na tkanki gardła wysoką temperaturą wdychanego dymu.

Po piąte: złe nawyki żywieniowe

Nawyki przy spożywaniu posiłków mogą sprzyjać podrażnieniu gardła. Delikatnym jego tkankom szkodzą zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury, a także ostre przyprawy. Nie bez znaczenia jest również ilość spożywanego pokarmu – zbyt duży apetyt może skutkować nadprodukcją kwasów żołądkowych, które przedostają się do przełyku. Mamy wówczas do czynienia z refluksem przełyku.

Po szóste: stan pointubacyjny

Osoby, które mają za sobą zabieg w znieczuleniu ogólnym lub te, które w wyniku choroby były zaintubowane, mogą skarżyć się na ból gardła i chrypkę. Dotyczy to zwykle tych chorych, którzy byli zaintubowani dłużej niż 48 godzin. Mogą uskarżać się na podrażnienie gardła oraz jego suchość. Zwykle stan ten przechodzi samoistnie, choć można przyspieszyć powrót do formy, pijąc m.in. zaparzone siemię lniane.

Po siódme: wysuszenie gardła

z centralnym ogrzewaniem czy wyposażonych w klimatyzację, ale również efekt zbyt częstego picia kawy czy herbaty, które wysuszają śluzówkę gardła. Remedium jest regularne picie wody. Dobrym pomysłem jest również picie herbaty z miodem i imbirem lub naparów ziołowych na bazie rumianku.

Po ósme: wychłodzenie i przeziębienie

Podrażnienie gardła może stanowić objaw przeziębienia, będący skutkiem wychłodzenia organizmu. Zmniejsza się wówczas jego bariera ochronna. Tkanki są bardziej narażone na działanie chorobotwórczych bakterii i wirusów pochodzących z zewnątrz. Objawy towarzyszące przeziębieniu to również zaczerwienione oczy, katar, kaszel, podwyższona temperatura ciała oraz poczucie ogólnego zmęczenia.

Po dziewiąte: efekt uboczny farmakoterapii

Niektóre wybrane leki mogą nieść ze sobą skutki uboczne, na przykład w postaci wysuszonej śluzówki gardła oraz symptomów świadczących o jego podrażnieniu, w tym suchego kaszlu.

Po dziesiąte: picie mocnego alkoholu

Mocny alkohol ma działanie wysuszające śluzówkę gardła, może więc sprzyjać dolegliwościom bólowym i dyskomfortowi. Słabsze rodzaje alkoholu mniej podrażniają przełyk, lecz mogą przyczynić się do refluksu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE