W trosce o ponadczasowe piękno: chirurgiczna korekta powieki górnej

W trosce o ponadczasowe piękno: chirurgiczna korekta powieki górnej

Szczególnie podatna jest skóra dookoła oczu – przede wszystkim dlatego, że jest cienka. Pojawiają się więc worki pod oczami, a górna powieka zaczyna opadać. Czy proces ten da się odwrócić? Tak. Rozwiązaniem jest chirurgiczna korekta powieki górnej. Na czym polega ten zabieg? W jaki sposób jest wykonywany? Jak przygotować się do niego i dla kogo jest przeznaczony? Oto, co może zaoferować nowoczesna medycyna estetyczna.

Chirurgiczna korekta powieki górnej, czyli co?

Inaczej nazywa się plastyką powieki, a bardzo profesjonalnie – blepharoplastyką. Wszystkie te trzy pojęcia odnoszą się do jednego zabiegu, którego celem jest chirurgiczne poprawienie wyglądu powieki górnej, a także dolnej. Warto podkreślić, że to nie tylko zabieg o znaczeniu estetycznym. Coraz mocniej opadająca górna powieka może doprowadzić bowiem nawet do zaburzeń wzroku, kiedy opadnie tak, że zasłaniać zacznie gałkę oczną.

Sam zabieg – bo chirurgiczna korekta powieki górnej nie jest skomplikowaną operacją, a zabiegiem – wykonywany jest zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu nadmiaru skóry na powiekach. W efekcie, po trwającej kilkanaście dni rekonwalescencji, można cieszyć się pięknie wymodelowanymi powiekami, bez nawisów czy luźnych struktur – twarz wygląda na młodszą i mniej zmęczoną.

Warto podkreślić, że wykonanie zabiegu nie jest polecane osobom cierpiącym na jaskrę czy odwarstwienie siatkówki. Jeśli więc leczysz się u okulisty, przed wizytą u chirurga plastycznego skonsultuj się ze specjalistą od wzroku.

Jak wykonuje się zabieg?

Jeśli obawiasz się blizn, możesz odetchnąć z ulgą. Choć rzeczywiście konieczne jest wykonanie chirurgicznych nacięć oraz założenie szwów, chirurg plastyczny pracuje, korzystając z możliwości jakie dają naturalne zagięcia fałdów skórnych. Oznacza to, że zabieg jest wykonywany, gdy chodzi o powiekę górną wzdłuż tzw. bruzdy powiekowej, a więc miejsca, w którym naturalnie skóra się załamuje, gdy otwierasz lub zamykasz oko. A co do powieki dolnej – nacięcie powstaje ok. 2 mm pod linią rzęsową. Są więc niemal niewidoczne.

Sam zabieg związany jest z wycięciem nadmiaru skóry i workowato uwypuklonych luźnych struktur. Co ważne, nie musisz się obawiać, że na wiele tygodni czy miesięcy stracisz możliwość normalnego funkcjonowania. Zabieg:

  • wykonywany jest najczęściej bez ogólnej narkozy, a w znieczuleniu miejscowym – nie ma więc potrzeby wcześniejszej hospitalizacji ani specjalnych przygotowań,
  • pozwala powrócić do normalnych czynności tuż po zakończeniu korekty.

Co po zabiegu?

Liczyć się trzeba oczywiście, że w związku z interwencją chirurgiczną czeka Cię obrzęk powiek oraz krwiaki, które znikną po ok. 10-14 dni, blizna zaś zblednie po ok. miesiąca. Nie ma konieczności stosowania opatrunków. Jedyne, o co trzeba zadbać, to:

  • czystość i higiena, ale bez nadmiernego namaczania okolic zabiegu – wizyty na basenie czy kąpiel w morzu odłóż na później,
  • unikanie ekspozycji na mocne słońce,
  • nie stosować kosmetyków oraz leków, które nie zostały zalecone przez eksperta w okolicach powiek.

Aby mieć pewność, że kwalifikujesz się do zabiegu, najlepiej udaj się na konsultację do lekarza specjalisty, który zajmuje się wykonywaniem plastyki powiek – np. do kliniki medycyny estetycznej takiej jak Eskulap. To chirurg plastyczny zakwalifikuje Cię do zabiegu lub wskaże inne formy korekty powiek.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE