Chałwa – lepsza od czekoladowych batoników?

Chałwa – lepsza od czekoladowych batoników?

Chałwa to tradycyjny przysmak z południa. Najlepszą chałwę zjemy w krajach śródziemnomorskich, na Bałkanach oraz w Azji Mniejszej i na zachodzie Azji. Nie wszędzie funkcjonuje jako słodki deser. W Grecji na przykład to popularny dodatek do wina, podawany jak sery lub oliwki. Nam najlepiej znana jest chałwa turecka wyrabiana z nasion sezamu, ale w zależności od kraju i regionu chałwa może powstawać z dowolnych nasion oleistych, a nawet z marchwi. Jest połączeniem pasty (np. sezamowej tahini) i miodu lub cukru, z którego powstaje karmel. Częstym dodatkiem do chałwy są orzechy, czekolada, wanilia lub kasza manna. Chałwę możemy przygotować również samodzielnie w domu, prażąc i mieląc nasiona sezamu oraz dodając do nich miód.

W tym artykule

Czy chałwa jest zdrowa?

Gdy mamy ochotę na coś słodkiego, warto sięgnąć po chałwę. Przysmak ten zawiera sporo magnezu, witaminy E, witamin z grupy B, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli wszystko, co kryje się w zmielonych nasionach. Jeśli do produkcji chałwy użyto dobrej jakości miodu, jej wartość odżywcza jeszcze bardziej wzrasta. Inne słodycze przy chałwie wymiękają. Oczywiście pod warunkiem, że sięgamy po chałwę dobrej jakości. Niestety ta ze sklepowych półek często niewiele różni się od innych niezdrowych słodyczy.

Masowa produkcja chałwy nie jest wolna od substancji takich jak utwardzony olej palmowy czy syrop glukozowy. Kupując chałwę w markecie, musimy więc dokładnie przyjrzeć się składowi batonika (bo pod taką postacią zwykle występuje u nas ten produkt). Szukajmy w nim nasion i miodu, czyli najogólniej prostego oraz naturalnego składu. Dobrą chałwę kupimy w tradycyjnych delikatesach czy sklepach sprowadzających oryginalne przysmaki zza granicy. Zawsze jednak zapytajmy o jej skład i kraj pochodzenia. 100 g chałwy ma ponad 500 kalorii! Nie chcemy przecież, aby były to puste kalorie. 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE