Baza pod makijaż – jak często można jej używać?

Baza pod makijaż – jak często można jej używać?

Baza pod makijaż – co to właściwie jest? Najprościej ujmując jest to kosmetyk wielofunkcyjny. Jest on coraz bardziej popularny i chętnie wykorzystywany zarówno przez profesjonalne wizażystki, jak i miłośniczki makijażu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej. 

Baza pod makijaż – jeszcze jedna warstwa?

Wizażyści i makijażystki uwielbiają bazy pod makijaż. Baza wyrównuje koloryt i powierzchnię skóry, wstępnie maskuje niedoskonałości, a na dodatek sprawia, że pozostałe kosmetyki kolorowe dłużej i lepiej się trzymają. Skoro tak jest w istocie, dlaczego tak wiele kobiet pomija bazę w codziennym makijażu? Kiedyś bazy były uważane za niekorzystny dla skóry „zapychacz” porów.

Miały dawać efekt idealnie gładkiej skóry, ale za cenę późniejszych problemów kosmetycznych, takich jak zaskórniki i wypryski. Dziś warto zmienić pogląd na bazy pod makijaż. Baza nowszej generacji to bowiem nie tylko kosmetyk do makijażu, ale i preparat pielęgnacyjny.  

Efekty stosowania bazy pod makijaż

Baza ma za zadanie przygotować skórę na przyjęcie kosmetyków kolorowych, zwłaszcza podkładu, korektora, cieni i rozświetlacza. Podkład i puder rozprowadzają się o wiele lepiej po skórze wcześniej potraktowanej bazą, nie powstają plamy, makijaż się nie ściera, rzadziej się obsypuje. Bazę możemy stosować również pod cienie (jest to osobna kategoria kosmetyku). Dzięki niej cienie będą bardziej zwarcie przylegały do powieki i przetrwają długo bez rozmazywania.

Poza tym każda dobra baza znacząco poprawia stan cery. Bazy matujące regulują ilość wydzielanego sebum, zamykają pory i sprawiają, że skóra błyszczy się mniej. Takie bazy są polecane posiadaczkom skóry tłustej i mieszanej. Inne bazy dobrze kamuflują podkówki pod oczami, a także łagodzą zaczerwienie i wypryski. Dzięki temu cera wygląda znacznie lepiej już przed nałożeniem podkładu i korektora.

To jednak nie wszystkie właściwości bazy. Kosmetyk ten wpływa na utrzymanie nawilżenia w skórze i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi, również przed szkodliwością substancji zawartych w kosmetykach kolorowych. Stanowi też ochronę przed silnym słońcem i smagającym wiatrem, zanieczyszczeniami z powietrza oraz chłodem. W rezultacie baza wzmacnia funkcje ochronne skóry, kondycjonuje ją i zapobiega utracie wilgoci.

W tym miejscu pojawia się zatem odpowiedź na pytanie – jak często możemy stosować bazę? Otóż dobrej jakości bazę warto stosować codziennie, nawet jeśli nasz makijaż jest dość skromny i nie wykorzystujemy do jego wykonania całej palety kosmetyków. Obecnie coraz więcej kobiet rezygnuje z podkładu czy fluidu na rzecz bazy, wychodząc z założenia, że daje ona lepsze efekty, a przy okazji w większym stopniu pielęgnuje cerę.  

Jak stosować bazę pod makijaż?

Specjaliści przekonują, że bazy pod makijaż można, a wręcz powinno się stosować codziennie. Jeśli chcesz włączyć bazę do swojego makijażu pamiętaj, aby przed jej nałożeniem wklepać w skórę swój nawilżający krem na dzień. Dopiero potem zaaplikuj bazę, ale dokładnie tak samo jak chwilę wcześniej rozprowadzałaś krem. Wystarczy niewielka ilość, którą rozetrzesz w kierunki od środka do krawędzi twarzy.

Gdy baza się wchłonie, możesz sięgnąć po kolejne kosmetyki, takie jak podkład, korektory, rozświetlacz czy róż, jeśli zdecydujesz się na ich zastosowanie. Wieczorny demakijaż przeprowadź tak jak zwykle – baza nie utrudnia zmycia kosmetyków i oczyszczania porów z zabrudzeń.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE