Kiedy warto się udać na badania krwi?

Kiedy warto się udać na badania krwi?

Krew jest to płyn ustrojowy o zabarwieniu czerwonym, które zależy od ilości czerwonego barwnika krwi, czyli hemoglobiny. W organizmie dorosłego człowieka cały czas krąży, poprzez sieć naczyń krwionośnych docierających do każdej tkanki około 5 litrów krwi.

Wykonuj regularnie badania krwi

Ta płynna tkanka pełni bardzo wiele ważnych funkcji z których najważniejsze to: transport produktów wymiany gazowej w organizmie i transport substancji odżywczych dostarczonych z pożywieniem do wszystkich tkanek znajdujących się w naszym ciele. Krew odpowiada za transport hormonów oraz innych substancji pomiędzy komórkami i spełnia wiele innych funkcji regulacyjnych w organizmie człowieka. Prawidłowy przepływ krwi warunkuje prawidłowe funkcjonowanie naszych narządów.

Krew dociera do wszystkich tkanek, stanowi połączenie komórek wewnętrznych ze środowiskiem. Informacje zawarte we krwi obrazują zmiany zachodzące we wszystkich narządach, więc pozwalają wykryć schorzenia w układach całego organizmu. Standardowe zmiany w obrazie krwi umożliwiają rozpoznanie wielu schorzeń i określenie ich zaawansowania. Stanowi to główny powód, dla którego krew jest najczęściej badanym laboratoryjnie płynem ustrojowym.

Z jakich powodów należy badać krew?

Można powiedzieć, że w badaniu krwi zawarta jest cała prawda o stanie zdrowia organizmu człowieka. Wszelkie infekcje, poważne schorzenia i niedobory zostawiają swój ślad w najważniejszym płynie ustrojowym jakim jest krew. Dzięki regularnym badaniom krwi można wykryć wiele schorzeń we wczesnym stadium rozwoju i podjąć skuteczne leczenie.

Profesjonalne badanie cholesterolu umożliwia odpowiednio wczesne wykrycie miażdżycy i jej następstw takich jak udar, zawał serca czy nadciśnienie.
Zbadanie stężenia glukozy we krwi pozwala na wczesne wykrycie rozwijającej się bezobjawowo cukrzycy.
Badanie stężenia hormonu TSH umożliwia oznaczyć nadczynność lub niedoczynność tarczycy, która prowadzi do zaburzeń oddychania, problemów z sercem i innych groźnych następstw.
Wykonana regularnie morfologia pozwala wykryć objawy anemii mogące sygnalizować niedobory żelaza, witaminy B12 i A, przewlekłe stany zapalne i choroby pasożytnicze.
Rutynowe oznaczenie CRP potwierdza infekcję lub stan zapalny, wysokie stężenie CRP wskazuje na chorobę nowotworową, zawał serca lub niewydolności nerek, natomiast niskie może oznaczać problemy z wątrobą.
Sprawdzenie poziomu elektrolitów może być sygnałem zaburzenia równowagi elektrolitowej prowadzącej do zaburzeń pracy serca i problemów z układem nerwowy.
Kontrola kreatyniny pozwala ocenić wydolność nerek a wykonanie testu na HIV pozwala planować współżycie z partnerem.

Kiedy i gdzie zrobić badania krwi?

Jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie podstawowe badania kontrolne krwi należy wykonywać w miarę często, nawet raz do roku, gdy istnieją ku temu wskazania. Z pewnością warto wykonać badanie krwi, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek niekorzystne zmiany w naszym zdrowiu utrzymujące się przez dłuższy czas. Wahania wagi, długotrwały spadek nastroju, przemęczenie i rozdrażnienie są podstawowymi sygnałami wskazującymi na konieczność zbadania krwi. Dla ułatwienia diagnostyki i znacznego zmniejszenia kosztów badania w krakowskich placówkach Grupy Scanmed utworzono pakiety badań analitycznych najlepiej odpowiadające potrzebom indywidualnym Pacjenta dbającego o swój stan zdrowia.
Zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/diagnostyka/krakow

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *