Awokado – pyszna dawka zdrowia

Awokado – pyszna dawka zdrowia

Awokado – mimo tego, że jest owocem wysokokalorycznym, nie dostarcza naszemu organizmowi „pustych kalorii”. Przede wszystkim to doskonałe źródło tłuszczy jednonienasyconych oraz omega – 3.

Właściwości zdrowotne awokado

Zawiera także witaminę E, która w połączeniu z omega – 3 jest znakomitą formą profilaktyki choroby Alzheimer’a. Dzięki zawartości kwasu foliowego jedzenie awokado jest zalecane kobietom w ciąży. Z tego samego powodu owoc awokado zmniejsza ryzyko udaru. Zawarta w awokado witamina B 6 pomaga regulować poziom homocysteiny, co determinuje pozytywny wpływ jedzenia owocu na serce. Oprócz tego, zawarte w nim składniki pomagają regulować ciśnienie krwi i redukować poziom „złego cholesterolu”.

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy (m.in. luteiny), awokado chroni też oczy przed takimi chorobami, jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Awokado to także doskonałe źródło błonnika, który poza poprawą przemiany materii pomaga zapobiegać skokom cukru we krwi. Dlatego jedzenie tego owocu powinno wejść w nawyk diabetykom. Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje, że może zostać odwrócona oporność insulinowa – jedna z przyczyn żółtaczki typu II.

Awokado ma także właściwości przeciwzapalne. Może również pomóc ochronić się przed nowotworem prostaty i rakiem piersi. Ponadto składniki odżywcze i enzymy zawarte w awokado zmniejszają stany zapalne w żołądku, co sprawia, że nasz organizm ma wyraźnie większą przyswajalność np. karotenoidów. Owoc ten zawiera także duże ilości glutationu, który wspomaga wątrobę i system nerwowy. Składnik ten odpowiada również za uzupełnianie innych przeciwutleniaczy w organizmie. To powoduje, że awokado działa przeciwstarzeniowo.

Jak jeść awokado?

Ważne jest, aby podczas zakupów pamiętać o tym, by wybierać wyłącznie dojrzałe owoce. Jak poznać, czy wybrane przez nas awokado jest dojrzałe? Wystarczy lekko nacisnąć skórkę – powinna się nieco ugiąć. Najlepiej żeby stopień miękkości owocu był porównywalny z miękkością wewnętrznej części dłoni. Aby pokroić owoc należy na początku naciąć go w poprzek. W środku znajdziemy dużą pestkę. Następnie chwytamy za obie połówki i kręcimy każdą połówką w inną stronę. Miąższ wydrążamy łyżeczką.

Z czym to się je?

Awokado można podać praktycznie ze wszystkim. Bardzo dobrze smakuje samo z oliwą z oliwek lub octem balsamicznym. Można dodawać je także do pieczywa. Jest także doskonałym uzupełnieniem sałatek i zup. Awokado jest kojarzone także z kuchnią południowoamerykańską i tamtejszym guacamole. Przepis na pastę poniżej.

Składniki:

  • 2 dojrzałe, obrane awokado,
  • 2 łyżki soku z cytryny lub limonki,
  • 1 mały ząbek czosnku posypany solą,
  • 2 łyżki drobno posiekanej cebuli,
  • 1-2 łyżeczki sosu tabasco.

Sposób przygotowania:

Awokado rozgniatamy widelcem z dodatkiem soku z cytryny i czosnkiem dodajemy resztę składników, mieszamy, doprawiamy do smaku.
Pastę możemy podać z chipsami nachos lub tortillą. Jeśli do całe mieszanki dodamy oliwy z oliwek uzyskamy doskonałą pastę, której z powodzeniem możemy używać jako sybstytut np. masła. Takie rozwiązanie poleca wielu dietetyków.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE