Antybiotyki – co musisz o nich wiedzieć?

Antybiotyki – co musisz o nich wiedzieć?

Z przeprowadzanych niedawno badań świadomości Polaków na temat stosowania leków wynika, że większość z nas nie wie, po co dokładnie bierze antybiotyki, z czym mogą one sobie poradzić, a na co nie podziałają, jak dokładnie je przyjmować i jak postępować po zakończonej antybiotykoterapii. Przyjrzyjmy się zatem temu, co koniecznie powinniśmy wiedzieć na ten temat, zaczynając od podstaw.

Czym są antybiotyki?

Antybiotyki to grupa leków, które stosuje się powszechnie w leczeniu infekcji bakteryjnych. Leki z tej grupy stosuje się także w trakcie kuracji przeciwgrzybiczych oraz przeciwprątkowych. Wiele osób błędnie sądzi natomiast, że antybiotyki leczą zakażenia wirusowe. Przez ten mit niektóre osoby sięgają po antybiotyki, które mają w domu z poprzednich kuracji, gdy np. pojawią się u nich objawy grypy. To bardzo poważny błąd, za który można zapłacić później objawami gorszymi niż te grypowe.

Jak stosować antybiotyki?

Antybiotyki powinniśmy stosować ściśle według zaleceń lekarza. Antybiotyki są lekami przepisywanymi na receptę i nie ma z nimi żartów. Jeśli więc lekarz zalecił nam antybiotykoterapię obejmującą np. 10 dni zażywania leku, nie powinniśmy przestawać przyjmować go wcześniej, gdy tylko objawy choroby ustąpią. To, że nasz stan zdrowia chwilowo uległ poprawie nie oznacza bowiem, że wszystkie chorobotwórcze bakterie zostały już uśmiercone. Z tego względu – jeśli zaprzestaniemy stosowania leku, problem może powrócić.

Podczas stosowania antybiotyków powinniśmy bardziej zadbać o siebie. Po pierwsze konieczne jest równoczesne stosowanie leków osłonowych, czyli tzw. probiotyków. Antybiotyki działają bowiem w ten sposób, że unicestwiają wszystkie bakterie w naszym organizmie – zarówno te „złe”, ja i te „dobre”. Dlatego, aby nie pozostawić organizmu, a zwłaszcza jelit w stanie pozbawienia ich ochronnej flory bakteryjnej, w czasie łykania antybiotyku, równoczesne stosowanie probiotyku jest nie tylko wskazane, lecz wręcz wymagane.

Ciemna strona antybiotyków

Niestety, oprócz właściwości pomagających pokonać choroby wywołane przez bakterie, antybiotyki mają też swoją ciemną stronę. Jak już wspomniane zostało powyżej, pozbawiają jelita cennej bariery ochronnej, przez co może dojść do ich uszkodzenia i poważnych chorób. Ponadto, częste stosowanie antybiotyków może nas uodpornić na ich działanie, przez co problematyczne będzie leczenie jakichkolwiek infekcji bakteryjnych.

Kolejnym problemem związanym ze stosowaniem antybiotyków jest częste występowanie po nich kandydozy, czyli przerostu grzybów, najczęściej drożdżaków, w organizmie. Schorzenie to należy dokładnie przeleczyć, głównie poprzez stosowanie leków antygrzybicznych oraz zmianę sposobu żywienia, aby nie wywołać w swoim organizmie niebezpiecznej kandydozy ogólnoustrojowej. Ponadto, stosowanie antybiotyków może prowadzić do groźnego wstrząsu anafilaktycznego, czyli reakcji alergicznej na daną substancję.

Jak dbać o zdrowie w trakcie i po kuracji antybiotykami?

Zarówno podczas stosowania antybiotyków, jak i po skończonej antybiotykoterapii, powinniśmy bardziej zadbać o swój stan zdrowia. Po pierwsze, pamiętajmy o zażywaniu probiotyków w formie kapsułek, ale także o przyswajaniu naturalnych probiotyków, np. w formie bezcukrowych jogurtów, maślanki czy kefiru. Podczas antybiotykoterapii i nawet do dwóch tygodni po jej zakończeniu, bezsprzecznie należy też zrezygnować z wysiłku fizycznego. W tym czasie trzeba skupić się na odpowiedniej regeneracji organizmu, zwracając uwagę zwłaszcza na sen, którego w tym czasie trzeba koniecznie dostarczać sobie wystarczającą ilość (7-8 godzin na dobę).

Podczas kuracji antybiotykiem i po nim, warto postawić na zdrowe zupy jarzynowe lub domowe rosoły, a także na zwiększoną dawkę warzyw i owoców, uważając jednak na spożywanie grejpfrutów, które mogą osłabiać działanie niektórych antybiotyków.
W trakcie leczenia nie poleca się picia alkoholu, nie tylko ze względu na to, iż będzie zmniejszał wchłanianie lekarstwa, ale także przez jego inwazyjny wpływ na wątrobę, która w tym czasie i tak jest znacznie osłabiona.

Podczas stosowania antybiotyku i po zakończeniu kuracji, warto odstawić mleko w czystej postaci, rośliny strączkowe, produkty zbożowe i cukier, które mogą przyczynić się do powstania wspomnianej już kandydozy poantybiotykowej.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE