Akcesoria do karmienia noworodka – karmienie piersią

Akcesoria do karmienia noworodka – karmienie piersią

Karmienie piersią noworodka i niemowlaka jest najtańszym sposobem jego wyżywienia. Nie tylko dlatego, że nie musimy kupować drogiego pokarmu sztucznego. Również dlatego, że do tego typu karmienia nie potrzebujemy zbyt wielu akcesoriów. Nawet wówczas, gdy niedługo po porodzie wracamy do pracy i odciągamy mleko na zapas. Czego więc potrzebujemy na pewno, a co możemy zostawić na sklepowej półce?

Biustonosz do karmienia i wkładki laktacyjne

Akcesoria do karmienia to nie tylko rzeczy służące dziecku, ale też mamie. Biustonosz do karmienia kupujemy w ostatnim miesiącu ciąży, gdy nasze piersi nabiorą już docelowych rozmiarów. Od zwykłego biustonosza różni się on dodatkowym zapięciem miseczki, które umożliwia odkrycie piersi na czas karmienia bez zdejmowania stanika. Podobnie działają ubrania dedykowane mamom karmiącym – głównie sukienki, bluzki i koszule. Jeśli nie posiadają guzików (mogą to być też zwykłe ubrania, które pozwalają na odsłonięcie skrawka ciała), to są tak skrojone, by spomiędzy warstw łatwo dało się wydobyć pierś.

Wkładki laktacyjne chronią bieliznę przed zabrudzeniami od wyciekającego z piersi mleka. Są tanie i dostępne nawet w drogerii. 

Laktatory, pogrzewacze, buteleczki

Żadna z wymienionych rzeczy nie należy do niezbędnych – przynajmniej nie w przypadku wszystkich. Laktatory przy karmieniu piersią sprawdzają się wówczas, gdy na świat przychodzi wcześniak i ma problem z odpowiednim przyssaniem się do brodawki. Pomagają również mamom, które wracają do pracy w ciągu pół roku od porodu i w sytuacjach rozłąki z maluszkiem. Funkcją laktatora jest wówczas nie tylko odciągnięcie pokarmu, ale też utrzymanie laktacji. Czasem jest niezbędny do jej rozhulania jeszcze w szpitalu. Wówczas możemy zwykle wypożyczyć laktator od położnej. Jeśli jest taka możliwość, nie warto kupować go na zapas – może się okazać, że nigdy się nie przyda, ponieważ laktacja i karmienie będą przebiegały bez większych trudności.

Buteleczki i podgrzewacze przydają się zaś w sytuacjach, kiedy dużo podróżujemy z malcem, a nie zawsze mamy możliwość nakarmienia go piersią. Lub wtedy, gdy doraźnie zostawiamy go pod czyjąś opieką i nie chcemy obarczać naszego pomocnika chociażby podgrzewaniem mleka w kąpieli wodnej.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE