Karmienie piersią w pierwszym miesiącu

Karmienie piersią w pierwszym miesiącu

Pierwszy miesiąc jest najtrudniejszy w życiu dziecka, ponieważ zarówno maluch, jak i mama dopiero uczą się karmienia piersią. Chodzi nie tylko o samo przystawianie, ale również o produkcję pokarmu.

Karmienie piersią – trudne początki

Po miesiącu niemowlę będzie już dokładnie wiedzieć, w jaki sposób pobierać mleko, a karmienie stanie się efektywniejsze. Do tego unormuje się proces laktacyjny, mało tego, zwiększy się wydajność. Czasami stres prowadzić może do zatrzymania pokarmu bądź problemów z odruchem odpływu. Stymulacja brodawki wytwarza oksytocynę, dzięki niej kanaliki transportujące mleko się rozszerzają. Szybkie ssanie niemowlęcia uruchamia ten proces. Nie rezygnuj po pierwszych nieudanych próbach, odczekaj kilkanaście minut być może maluch nie jest głodny. Zachęcaj go kilkukrotnie aż w końcu zacznie jeść.

Bez względu na to, ile dziecko je na samym początku i tak pojawi się spadek masy urodzeniowej. W pierwszych miesiącach noworodek będzie przybierał stopniowo, niezbyt szybko. Mimo to bądź pod stałą kontrolą lekarza, który będzie weryfikował wagę.

Karmienie piersią – częstotliwość

Nowo narodzony maluch ma niewielki żołądek, z czasem samoistnie będzie się on powiększał. Dziecko same będzie wiedziało ile pokarmu potrzebuje, dlatego niech ssie pierś, jak długo chce. Czas karmienia bywa różny, to sprawa indywidualna. Niemowlę, gdy będzie najedzone poinformuje Cię o tym. Jak? Zwyczajnie puści pierś i nie będzie nią już zainteresowane.

Wiele mam zastanawia się co jaki czas ma nastąpić kolejna pora karmienia. W pierwszym miesiącu będzie to często – w odstępach co 2 lub 3 godziny w ciągu dnia. Natomiast w nocy przerwa jest nieco dłuższa, trwa niekiedy nawet do 4-5 godzin. Maluch z pewnością oznajmi Ci, że jest głodny. Obudzi się, do tego pokaże też inne symptomy. Jakie? Będzie oblizywać usta lub je otwierać, może też ssać dłoń. Nie da się założyć ile posiłków na dobę zje niemowlę, każdego dnia może mieć zupełnie inną potrzebę. Więc należy bacznie obserwować jego zachowanie oraz sygnały, które Ci wysyła.

Niektóre niemowlęta są nieustannie głodne. „Żarłoczność” noworodka zdarza się najczęściej pomiędzy godziną 18, a 22. Więc przerwa między posiłkami może trwać, na przykład jedynie kilkanaście minut. Nie zawsze chodzi o to, że dziecko potrzebuje pokarmu, ono przede wszystkim łaknie bliskości drugiej osoby. Ssanie piersi wprowadza w błogi stan, relaksuje i uspokaja. Więc nie martw się, że Twój proces laktacyjny nie wytwarza tyle mleka ile powinien, noworodek nie musi być wcale głodny.

Przy każdym kolejnym karmieniu zmieniaj pierś na przeciwną. W ten sposób obie będą produkować podobną ilość pokarmu.

Więcej znajdziesz na https://www.philips.pl/c-m-mo/poradnik-karmienia-piersia

A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ferie Z Dzieckiem: jak się do nich przygotować?
Apteczka Na Wyjazd: co powinno się w niej znaleźć
Motylek: debiutancka powieść Katarzyny Puzyńskiej
Noszenie Dzieci: jaki sposób jest najlepszy?
Zapalenie Pęcherza Dziecka: jak się przed nim uchronić?
Niania: jak ją wybrać?