ABC depilacji twarzy

ABC depilacji twarzy

Nadmierne owłosienie nad górną wargą, a często też w okolicach podbródka może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, mianowicie o zwiększonej ilości testosteronu. Czasem towarzyszy chorobie jajników lub nadczynności tarczycy, dlatego, jeśli jesteśmy nim zaniepokojone, warto zgłosić się do endokrynologa. Może się jednak okazać, że „problem” ten odziedziczyłyśmy w genach. W każdym razie, gdy już zauważymy we wspomnianych miejscach denerwujące, ciemne włoski, powinnyśmy znaleźć odpowiednią metodę na ich usunięcie. Choć delikatny wąsik to nie powód do wstydu (pojawia się u kobiet coraz częściej – często związane to jest z naszpikowaną hormonami żywnością – przyp. red.), zlikwidowanie go na pewno przyczyni się do zwiększenia naszego poczucia komfortu i będzie miało duże znaczenie estetyczne.

Jeden cel, wiele metod

Przed podjęciem decyzji o wyborze metody depilacji, pamiętajmy o tym, że zamierzamy przeprowadzić zabieg na twarzy, czyli tam, gdzie skóra jest nie tylko wyjątkowo delikatna, ale też cały czas odsłonięta.

Jeśli nas na to stać, możemy wybrać usuwanie laserowe lub epilację IPL. Obydwa zabiegi są kosztowne i trzeba je powtarzać kilkakrotnie, aż przyniosą wymarzony efekt, choć tak naprawdę nie muszą zadziałać przy każdym typie włosków. Epilacja IPL różni się od laserowej tym, że zakłada użycie wiązki światła o zmiennej długości fali, która nie rozprasza się i nie jest punktowa. Efektem obydwu ma być jednak zniszczenie mieszków włosowych. Zabiegi te są bolesne i choć wykazują największą skuteczność, nie można mieć całkowitej gwarancji, że włoski nie pojawią się z powrotem. Nie zaleca się tej metody blondynkom i rudowłosym, które mają jaśniejszą i delikatniejszą skórę – po zabiegu mogą bowiem pojawić się przebarwienia.

Kolejnym kosztownym i nieco ryzykownym sposobem usuwania niechcianych włosków z twarzy jest elektroliza, polegająca na wkłuciu w każdy mieszek włosowy igły elektrycznej i zniszczeniu go pod wpływem prądu. Zabieg ten jest żmudny i bolesny, dodatkowo mogą się po nim pojawić przebarwienia oraz ropne zapalenie mieszków.

Biorąc pod uwagę przede wszystkim koszty, ale także długość powyższych zabiegów oraz przeciwwskazania, zazwyczaj decydujemy się na depilację skóry twarzy prostszymi sposobami, często nawet wykonując zabieg w domu. W drogeriach mamy zwykle całą gamę produktów do depilacji, w tym przeznaczone specjalnie do twarzy. Są to między innymi kremy, które pozostawia się na skórze na jakiś czas, a następnie usuwa szpatułką razem ze zmiękczonymi włoskami. Jest to metoda bardzo łatwa, ale też krótkotrwała – wąsik pojawi się niestety z powrotem po kilku dniach. Ponadto kremy bardzo często uczulają, dlatego, jeśli już wybrałyśmy tę formę pozbycia się owłosienia, koniecznie przeprowadźmy wcześniej odpowiedni test.

Na półkach sklepowych z pewnością znajdziemy też plastry z woskiem do depilacji na ciepło (ogrzewamy plaster w dłoniach przed przyklejeniem go na powierzchnię skóry). Jest to sposób skuteczniejszy niż krem, ponieważ efekt utrzymuje się kilka tygodni. Mimo wszystko nie unikniemy przy nim bólu, a skóra po zabiegu zawsze jest zaczerwieniona i podrażniona przez kilka godzin, często pojawiają się też wypryski.

Równie skuteczną, a jednocześnie bardziej naturalną, bezpieczniejszą i mniej bolesną metodą rozprawiania się z włoskami jest wykorzystanie pasty cukrowej. Ten wynalazek możemy znaleźć w drogerii, ale przygotujemy go też w domu z zaledwie trzech składników: cukru, wody oraz soku z cytryny. Pasta cukrowa nie podrażni naszej skory, ponieważ nie przykleja się do niej, ale do samych tylko włosków. W całości naturalna nie wywoła też reakcji alergicznej. A mimo to można z jej pomocą usunąć nawet bardzo krótkie włoski. Zabieg wykonamy jest również w gabinecie kosmetycznym.

Czego NIE robić?

Spectrum możliwości na pozbycie się szpecących włosków może nie powala, ale w zależności od naszych potrzeb, typu owłosienia oraz przeciwwskazań, każda z nas na pewno wybierze coś dla siebie. Zresztą, jeśli niepożądane włoski na twarzy to tylko pojedyncze sztuki, nie zaszkodzi wypróbować zwykłej pęsety do ich wyrwania. Najważniejsze, to pod żadnym pozorem nie golić owłosienia maszynką! Nie dość, że odrośnie ono bardzo szybko, to stanie się sztywniejsze i ciemniejsze.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE