7 powodów, dla których warto jeść posiłki z rodziną

7 powodów, dla których warto jeść posiłki z rodziną

Wspólne posiłki z rodziną mają znaczący wpływ na budowanie więzi i pozytywnych relacji. Dodatkowo rodzice mają wtedy możliwość kontrolowania jadłospisu swoich pociech i ilości spożywanych przez nieposiłków.

Dzieci mogą polubić zdrowe jedzenie

Badanie amerykańskich specjalistów od zwalczania otyłości wykazało, że dzieci w wieku 9-14 lat, które często spożywały obiady z rodziną, jadły więcej owoców i warzyw, a mniej tłustych potraw od dzieci, które jadały same. Wspólne obiady są bowiem nie tylko okazją do zapewnienia dziecku zdrowego pożywienia, ale i do rozmów o zdrowym odżywianiu i dawania dzieciom odpowiedniego przykładu.

Nauczysz dzieci jeść nowe potrawy

Inne badania podsunęły pomysł na to, jak nauczyć dziecko jeść nowy produkt, który niekoniecznie spodoba mu się od samego początku. Zamiast mówić: „nie wstaniesz od stołu, zanim nie zjesz całej brukselki”, trzeba ją przez jakiś czas dodawać do obiadu i pozwalać dziecku zjeść jej tyle, na ile ma ochotę. Długotrwały kontakt z danym produktem sprawi, że dziecko w końcu nauczy się go jeść, a może i nawet go polubi.

Ty kontrolujesz kaloryczność i wielkość porcji

Przeciętna potrawa w restauracji ma aż 60% więcej kalorii, niż jej odpowiednik przygotowany w domu. W dodatku jej porcja jest zawsze większa, niż ta, którą sami byśmy sobie nałożyli. A kto z nas lubi zostawiać jedzenie, za które płaci? Jedzenie obiadów w domu, z rodziną, pozwala więc objąć pełną kontrolę nad tym, co i ile jemy, co na dłuższą metę zaoszczędzi nam wiele niepotrzebnych kilogramów w postaci tłuszczu – a może nawet uchroni nas przed nadwagą.

Zdrowe posiłki to podstawa zdrowia dzieci

Naukowcy donoszą, że dzieci, które często jedzą z rodzicami, są mniej zagrożone depresją i zaburzeniami odżywiania. Dlaczego? Z prostego powodu – posiłki są dla rodziców świetną okazją do obserwacji dzieci, ich nastroju i nawyków żywieniowych. Jeśli więc coś dzieje się nie tak, mają większą szansę na szybkie zauważenie tego i podjęcie odpowiednich działań.

Wspólne posiłki = lepsze wyniki w nauce

Kolejne badania wykazują, że wspólne posiłki przekładają się na oceny dzieci w szkole. Zjedzony razem obiad jest okazją dla rodziców, by dowiedzieć się jak najwięcej o postępach w nauce, ale też dla dzieci, które z rozmów rodziców uczą się nowego słownictwa.

Wspólna kolacja może zredukować stres

Wymagająca praca i nadmiar obowiązków prowadzą do tego, że często w ogóle rezygnujemy z jedzenia kolacji. Okazuje się jednak, że wygospodarowanie nieco czasu na kolację z rodziną może nam pomóc zrelaksować się po ciężkim dniu! Pod warunkiem oczywiście, że inni pomogą nam w jej przygotowaniu, a nie zrzucą i tego obowiązku na nas.

Zaoszczędzisz pieniądze

Jedzenie poza domem kosztuje nas ok. 40% więcej, niż posiłek, który przygotowujemy sami. Jeśli policzymy, że każdy z małżonków/partnerów zje coś na mieście, a do tego raz na jakiś czas damy dzieciom pieniądze, bo nie zdążymy im przygotować drugiego śniadania do szkoły, to matematyka przekona nas do tego, że warto poświęcić choćby minimum czasu na przygotowanie czegoś w domu.

Źródło: health.com

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE