Jedzenie odgrywa ważną role w naszym życiu. Jest nam potrzebne nie tylko do przeżycia, ale też wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i relacje z innymi ludźmi. Dowiedz się, dlaczego spożywanie wspólnie posiłków może przynieść tylko korzyści.
Razem smakuje lepiej
Najlepiej jeść razem tyle posiłków dziennie, ile się da. Śniadanie, obiad i kolacja powinny być spożywane w gronie rodzinnym jak najczęściej to możliwie, zwłaszcza jeśli do stołu zasiadają także małe dzieci. Wspólny posiłek wymusza bowiem konieczność zatrzymania się i odsunięcia na bok codziennych problemów. Pozwala także skupić się na sobie nawzajem, wypytać o samopoczucie, zwyczajnie być ze sobą. Najmłodsze dzieci uczą się dzięki temu kojarzyć jedzenie z czymś pozytywnym.
Jedzenie o wiele lepiej smakuje poza tym w gronie najbliższych niż w samotności. Wobec tylu zalet, warto zadbać o to, by choć jeden posiłek dziennie został zjedzony niespiesznie w gronie rodzinnym. Może to być kolacja lub późny obiad.
Jeszcze przyjemniejszy obiad
Zdarza się, że wspólne posiłki są stresujące. To m.in. wina popularnego niegdyś, a do dziś pokutującego w niektórych rodzinach przysłowia „przy jedzeniu się nie gada, bo się w brzuszku źle układa”. Warto jednak pamiętać, że to właśnie posiłek w gronie rodzinnym jest idealną okazją (a niekiedy jedyną w ciągu dnia), by ze sobą porozmawiać. Korzystajmy więc z tej możliwości. Aby wspólne posiłki były wartościowe nie tylko pod względem odżywczym, porzućmy też niektóre praktyki, które często towarzyszą rodzinnym biesiadom.
Na czas posiłku lepiej wyłączyć telewizor i odłożyć gazetę czy telefon. Najmłodsze dzieci zachęcajmy zaś do jedzenia samodzielnie. Pomaga w tym rozszerzanie diety metodą blw („bobas lubi wybór”), która zakłada porzucenie słoiczków oraz papek i proponowanie maluchowi jedzenia w kawałkach, które może sam wziąć do ręki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, rodzice zamiast karmić dziecko łyżeczką, mogą skupić się na swoim posiłku.