Znane są przypadki przeszczepu całej twarzy, sukces w tej dziedzinie odnieśli polscy lekarze w 2013 roku dokonując zabiegu okrzykniętego najlepszym na świecie – ratującego życie 33- letniego mężczyzny.
Są jednak sytuacje nie związane z zagrożeniem życia, a dyktowane kompleksami pacjentów, czy ich chęcią dążenia do ideału piękna, dzięki którym słyszymy o niewiarygodnych operacjach plastycznych.
Oczy prosto z Europy
Jednym z rejonów geograficznych, z największym przyrostem operacji plastycznych jest Azja. Typowa dla tego kontynentu uroda nie zawsze jest akceptowana przez rdzenne mieszkanki. Chcąc upodobnić się do europejskich kanonów piękna, Azjatki decydują się często na zabieg pozwalający uzyskać efekt podwójnej powieki. Chcą za wszelką cenę pozbyć się skośnych oczu, którymi obdarzyła ich natura pod postacią tzw. fałdy mongolskiej.
Uśmiech od rana do wieczora
Zdarza się również, że osoby o posępnym wyrazie twarzy próbują ingerować we własną mimikę przy pomocy zabiegów chirurgicznych. Istnieje możliwość nadania naszej fizjonomii optymistycznego wyglądu poprzez nacięcie kącików ust. Po zabiegu wyglądamy, jakbyśmy nieustannie pozostawali w lekkim uśmiechu.
Nogi, ach te nogi…
Wiele kobiet marzy o karierze modelki, ale ze względu na niski wzrost musi zapomnieć o życiowych planach. Czyżby? Otóż w dzisiejszych czasach nogi można wydłużyć. Wprawdzie sam proces jest długotrwały i bolesny, ale dla zdeterminowanych osób to żadna przeszkoda. Kompleks niskiego wzrostu znika, a marzenia o światowej karierze pomogą ziścić dodatkowe centymetry długich, smukłych nóg.
Ci wspaniali chirurdzy
Chirurgia plastyczna to gałąź medycyny, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna i łatwiej dostępna pacjentom. Za jej ojca uznawany jest doktor Harold Gillies, który jako pierwszy przeprowadzał operacje na żołnierzach I Wojny Światowej, łagodząc i usuwając skutki poparzeń, wybuchów i rozległych ran odniesionych na polu walki. We współczesnej kulturze ten rodzaj medycyny był przez jakiś czas kojarzony głównie z kontrowersyjnymi operacjami gwiazd Hollywood – na przestrzeni lat zyskał jednak rzesze zwolenników wśród osób niezwiązanych z branżą rozrywkową.
Chirurgia plastyczna dziś
Rozwój chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej zaowocował naciskiem kładzionym przede wszystkim na bezpieczeństwo pacjenta. Skutkiem tego podejścia są bardziej przemyślane zabiegi, z użyciem nowoczesnych materiałów i technologii. Ponadto pacjent traktowany jest bardziej holistycznie, a nie jako oddzielnie operowane części ciała, nie tworzące harmonijnej całości. Lekarzom zależy na osiągnięciu najbardziej naturalnego efektu, przy jak najmniejszej inwazyjności zabiegu, możliwie najkrótszej rekonwalescencji i szybko widocznych skutkach.
Co najchętniej operujemy?
Jak podają statystyki Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, największą i rosnącą corocznie popularnością cieszą się w naszym kraju zabiegi mające za zadanie zatrzymać czas. Istnieją skuteczne metody, by zniwelować skutki jego działania na nasze ciało, stąd zainteresowanie takimi zabiegami, jak lifting twarzy, szyi, wypełnianie bruzd i zmarszczek oraz poprawianie jędrności i gęstości skóry.
Na drugim miejscu w statystykach znajdują się wszelkie operacje mające na celu poprawianie natury. Chyba nie ma na świecie człowieka, który byłby w stu procentach zadowolony ze swojego wyglądu. Powiększanie, czy podnoszenie biustu, zmiana kształtu pośladków, policzków, czy brody za pomocą nowoczesnych implantów, korekta nosa, uszu, przeszczepy włosów – nie ma chyba obszaru naszego ciała, którego nie można, by zoperować.
Coraz chętniej poddajemy się zabiegom upiększającym. Głęboko zapisana w naturze ludzkiej chęć dążenia do perfekcji i doskonałości jest być może odpowiedzią na pytanie, gdzie tkwi źródło dbałości o młody i atrakcyjny wygląd. Póki będziemy starać się sprostać obowiązującym kanonom piękna, chirurgii plastycznej nie grozi stagnacja, a jej pacjentów i będzie stale przybywać.
Zdjęcie: Klinika chirurgii plastycznej Aesthetic Med
ARTYKUŁ SPONSOROWANY