Większość osób niezadowolonych z kształtu swojego nosa narzeka przede wszystkim na jego wielkość. Duży nos, a nierzadko również garbaty, często wpływa na niską samoocenę i bywa powodem poważnych kompleksów. Pacjenci przychodzą do chirurgów plastycznych także z nosami zniekształconymi, ich zdaniem zbyt szerokimi, skrzywionymi lub płaskimi.
Gdzie na operację nosa?
Korekcję nosa przeprowadza się dziś najczęściej w prywatnych klinikach. Korekcja nosa to poważna ingerencja w jego naturalne struktury, dlatego powinien się nią zająć chirurg plastyk biegły w dziedzinie laryngologii lub odwrotnie – wykonujący takie operacje laryngolog. Nie chodzi bowiem jedynie o to, by nos ładnie wyglądał, ale też by odpowiednio spełniał swoją funkcję i pozostawał drożny.
Ile to kosztuje?
Jak nietrudno się domyślić, chęć skorygowania nosa powodowana kompleksami lub upodobaniami, nie jest refundowana przez NFZ. Trzeba za nią zapłacić zwykle kilkanaście tys. zł. w zależności od zakresu zmian, jakie chcemy uzyskać.
Funkcjonalna korekcja nosa
Wiele operacji plastycznych nosa to tzw. korekcje funkcjonalne – mają zmienić kształt nosa, który niekorzystnie wpływa na zdrowie pacjenta. Takie operacje przechodzą pacjenci po urazach lub ci, których wrodzony kształt nosa nie pozwala prawidłowo oddychać.
Jak przygotować się do plastyki nosa?
Korekcję musi poprzedzić szczegółowy wywiad z pacjentem oraz badania (nie tylko badanie nosa, ale również np. morfologia). Na kilka dni przed operacją powinno się odstawić leki mogące negatywnie wpływać na krzepliwość krwi. Konieczna jest poza tym konsultacja anestezjologiczna – zabieg wykonuje się bowiem w znieczuleniu ogólnym. Po wszystkim pacjent pozostaje w klinice na jedną noc, należy więc zabrać ze sobą ubrania, bieliznę nocną i inne rzeczy osobiste.