Szanuj sen swój

Magda Bednarska

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia

Szanuj sen swój

Kolejne badania potwierdzają, że niedobór snu ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Przeczytaj o niektórych skutkach zaniedbywania tej ważnej czynności.

Pewnie każdy z nas wie, że nasz organizm potrzebuje ośmiu godzin snu, żeby prawidłowo funkcjonować. Tylko że w dzisiejszym świecie mało kto może pozwolić sobie na taki luksus każdego dnia. Niestety okazuje się, że każda minuta zaoszczędzona na śnie powoduje negatywne zmiany w naszym organizmie.

Potwierdza to na przykład ciekawe badanie dwóch szpitali w Michigan, które zaobserwowały, że w dniu po zmianie czasu z zimowego na letni przyjęły dwukrotnie więcej pacjentów z zawałami serca, niż w typową niedzielę.

Inne badania prowadzone na przestrzeni lat wykazały szereg konsekwencji, jakie może nieść ze sobą nieregularny lub zbyt krótki sen. Oto niektóre z nich:

  • zbyt krótki sen sprawia, że następnego dnia trudniej nam zaspokoić głód, w związku z czym zjadamy większe porcje, niż zwykle (Uniwersytet Uppsala w Szwecji),
  • niedobór snu zmniejsza odporność na ból (Uniwersytet Henry'ego Forda w Detroit),
  • problemy z bezsennością trzykrotnie zwiększają szansę wystąpienia niewydolności serca (Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii),
  • niedobór snu u starszych osób może prowadzić do problemów z pamięcią (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley).


Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do wad zaniedbywania snu. Tylko co zrobić, kiedy doba okazuje się za krótka i trzeba z czegoś zrezygnować? Na pewno nie odkładać snu na później, bo możemy się nieco przeliczyć, a straconego snu nigdy nie nadrobimy. Można zrobić sobie godzinową rozpiskę i wykonywać wszystkie obowiązki według określonego planu. Dzięki temu może okazać się, że uda nam się zrobić nawet więcej, niż kiedy poświęcaliśmy dodatkową godzinę snu na „dzienne” czynności.

Tagi (2): ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 4.34/5 (42 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

s

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Szanuj sen swój: