Przetrenowanie – czym jest i jakie ma skutki?

Przetrenowanie – czym jest i jakie ma skutki?

Co więcej, sam termin „przetrenowanie” nie odnosi się wyłącznie do przeciążenia mięśni. Należy pamiętać, że każdy intensywny trening stanowi poważne obciążenie nie tylko dla układu mięśniowego, ale również dla ośrodkowego układu nerwowego oraz całego organizmu. Z tego powodu, objawy i skutki przetrenowania często bywają mylnie interpretowane lub nawet całkiem lekceważone.

Czym jest przetrenowanie?

Mówiąc najprościej, z przetrenowaniem mamy do czynienia wówczas, kiedy nasz organizm nie jest już w stanie realizować treningu na tej samej intensywności. Bardzo istotną kwestię stanowi fakt, że przetrenowanie nie musi z konieczności odnosić się do mięśni. Długotrwały, regularny i wyczerpujący wysiłek fizyczny obciąża również np. ośrodkowy układ nerwowy. Z tej przyczyny, o przetrenowaniu mówimy także wówczas, gdy jesteśmy zdolni do treningu, jednak odczuwamy specyficzne zmęczenie: z jednej strony czujemy siłę, z drugiej natomiast mamy problemy ze skupieniem, wyraźnie nie odczuwamy ochoty do treningu i ogólnie czujemy się „rozładowani”.

Opisane powyżej skutki przetrenowania są szczególnie trudne w interpretacji, ponieważ najczęściej nie wiążemy szeroko rozumianej kondycji psychicznej z kwestią treningu. Co więcej, również somatyczne zmęczenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się w sposób ciężki do określenia, o czym doskonale wie każdy, kto doświadczył przetrenowania.

Jeśli chodzi natomiast o samo przetrenowanie mięśni to jego objawami najczęściej są zmęczenie, obniżona zdolność wysiłkowa mięśni, szybkie zmęczenie trenowanych partii mięśniowych występujące nawet po wykonaniu dopiero połowy lub jednej trzeciej zwyczajowego treningu.

Przetrenowanie konkretnej grupy mięśniowej

Oprócz ogólnego przetrenowania, termin ten może dotyczyć także jedynie określonych grup mięśniowych. Ten rodzaj przetrenowania najczęściej wynika albo ze zbyt długich sesji treningowych (tak zwane „katowanie mięśni) albo ze zbyt krótkiego odstępu pomiędzy treningami, tj. źle rozpisanego tygodniowego planu treningów.

Przetrenowanie np. bicepsów jest łatwo zauważalne: mięśnie tracą na sile, zamiast uczucia „pompy treningowej” po wykonaniu kilku serii czujemy, że mięsień nie pracuje tak, jak powinien a reakcja na wysiłek jest nieprawidłowa.

Jakie są skutki przetrenowania?

Najgorsze, co można zrobić to kontynuować treningi według dotychczasowego planu. Równie złym pomysłem jest korzystanie z odżywek przedtreningowych, które dostarczają sztucznej stymulacji energetycznej jednak w żaden sposób nie sprawią, że skutki przetrenowania znikną lub przynajmniej zostaną złagodzone.

Pamiętajmy, że przetrenowanie nie bierze się znikąd: jest to reakcja organizmu na zbyt duże obciążenie. W przypadku wystąpienia objawów przetrenowania, najlepiej jest czasowo zawiesić treningi lub przynajmniej wyraźnie zmniejszyć ich intensywność. Warto także wziąć pod lupę naszą rozpiskę treningową, dietę, suplementację a także przebieg regeneracji po treningu. W przypadku przemęczenia ośrodkowego układu nerwowego warto poprosić lekarza o wypisanie recepty na odpowiednie lekarstwa (na rynku są dostępne leki wpływające na regenerację ośrodkowego układu nerwowego).

Brak odpowiedniej reakcji na symptomy przetrenowania będzie prowadził do dalszej degradacji czynności mięśni, postępującego osłabienia układu immunologicznego oraz coraz wyraźniejszych objawów przeciążenia układu nerwowego. Oznacza to zwiększoną podatność na infekcje, problemy ze snem, problemy z koncentracją, pogorszenie nastroju oraz oczywiście znaczące osłabienie mięśni.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE