Sposoby na pozbycie się karaluchów z domu

Ania Trzonek

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Dom

Sposoby na pozbycie się karaluchów z domu

Te owady potrafią bardzo skutecznie uprzykrzyć nam przebywanie we własnym domu. Zobacz, jak z nimi walczyć.

Walka z karaluchami nie jest łatwa – szczególnie, jeśli mieszkamy w wielopiętrowym bloku, gdzie nie ma możliwości przeprowadzenia ogólnej dezynsekcji na koszt spółdzielni. Rzadko bowiem zdarza się, by wszyscy mieszkańcy zdecydowali się przeprowadzić ją na własny koszt – a to jedyny sposób, żeby skutecznie wytępić karaluchy. Jeśli walczymy z nimi sami – a do tego nasi sąsiedzi nie wyrażają dużego zainteresowania dbaniem o porządek w swoim mieszkaniu – musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później problem może powrócić.

Nie oznacza to jednak, że walka z góry jest przegrana – istnieją liczne sposoby na to, by przynajmniej czasowo pozbyć się tych niechcianych lokatorów. Przy odrobinie szczęścia i dużej dbałości o porządek może nawet uda nam się ich więcej nie zobaczyć.

Jak pozbyć się karaluchów z domu?

1 Karaluchy to owady wszystkożerne – do przeżycia nie potrzeba im nawet resztek jedzenia, wystarczy mydło czy... włosy. Jak najczęściej jest to możliwe odkurzaj mieszkanie, od razu po użyciu myj brudne naczynia, a jedzenie przechowuj w szczelnych pojemnikach. Ogólne porządki rób co najmniej dwa razy w tygodniu.

2 Zaklej wszystkie szczeliny. Pozbądź się dziur przy podłodze, oknach, drzwiach i w ścianach – oczywiście poza otworami wentylacyjnymi (na nie warto założyć specjalne siateczki, które przepuszczają powietrze, ale są za małe, by przeszły przez nie karaluchy). Sprawdź też, czy przy rurach wychodzących ze ściany nie ma prześwitów.

3 Upij karaluchy. Nie, to nie żart – karaluchy uwielbiają piwo, warto więc wykorzystać je do walki z nimi. Nasącz piwem ściereczki i rozłóż je wieczorem w miejscach występowania karaluchów. Rano zbierz szmateczki z karaluchami i spal lub zalej wrzątkiem. Zamiast materiału możesz również użyć głębokiej miski – upojone alkoholem karaluchy nie wydostaną się po stromych i śliskich ściankach.

4 Zaopatrz się w gotowe produkty. W sklepach ogrodniczych, a nawet w większych marketach dostępne są liczne produkty chemiczne, które pomagają w walce z karaluchami: żele, płytki czy lepy. Jeśli jednak mieszkasz z małymi dziećmi lub zwierzętami, zachowaj szczególną ostrożność w trakcie ich stosowania – nie rozstawiaj płytek i nie rozsmarowuj żelu tam, gdzie mają do nich łatwy dostęp.

5 Wypróbuj kwas borowy - wiele osób poleca go jako najskuteczniejszy domowy sposób walki z karaluchami. W aptece zakup kwas borowy i rozsyp go tam, gdzie występują karaluchy.

6 Kiedy domowe metody zawiodą, zamów profesjonalna dezynsekcję. Jeśli w Twoim mieszkaniu karaluchy występują w dużych ilościach, być może będziesz musiał powtórzyć ją za około 4 tygodnie (dezynsekcja nie narusza jaj owadów).


Jak wspomnieliśmy, walka z karaluchami w blokach, aby była skuteczna, wymaga współpracy nie tylko mieszkańców, ale i spółdzielni. Spółdzielnia powinna zadbać o dezynsekcję miejsc ogólnodostępnych (klatki schodowe, zsypy, korytarze), niestety dezynsekcja mieszkań leży już w gestii wyłącznie mieszkańców.

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 4.36/5 (18 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Sposoby na pozbycie się karaluchów z domu:
Witam, Ja też miałem problem z karaluchami w mieszkaniu na działce, gdzie bardzo rzadko przebywałem i to jeszcze kilka miesięcy nie było wietrzone. Na wiosnę zawsze wzywam ekipę, żeby to wszystko wytępili. W Małopolsce i na Śląsku działa dobra firma, to Efekt ddd efektddd.pl. Dobrzy fachowcy, szybko przyjeżdżają, dysponują środkami nie zagrażającymi naturze i wszystko robią dyskretnie. Kontakt: Dawid Markowski ul. Olszyny 47 34-120 Andrychów tel. 600 443 462 fax. 33 870 56 81 e-mail: efektddd@gmail.com efekt.ddd@wp.pl
Ja polecam bardzo mocno krede na karaluchy , kupilam na kredakaraluch.pl i dziala rewelacyjnie :)
Skuteczny sposób na karaluchy? Skontaktuj się z fachowcami! Środki z marketu wrzuć do klozetu. Pogromcy Karaluchów. Poszukaj google lub na facebooku http://pogromcy-karaluchow.pl/
Najprostszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w drogi środek, ale zawsze uważam, że warto wpierw dokładnie przeszukać internet,a nuż się uda zaoszczędzić i jeszcze znaleźć coś naturalnego. I w ten sposób, kiedy miałem problem z karaluchami, natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł - podsyłam link: http://ddd-kowal.pl/blog/jak-pozbyc-sie-karalucha/ Może i Wam przydadzą się informacje tam zawarte. Zawsze warto spróbować.
Ja tez mialam taki problem z prusakami i skorzystałam z srodka , ktory kupilam na www.konieckaralucha.cba.pl , u mnie działą rewelacyjnie
Nie używajcie domowych sposobów tylko od razu dzwońcie po specjalistów! Karaluchy są piekielnie wytrzymałe i nie pozbędziesz się ich za pomocą liści od orzechów... Dzwońcie po ludzi z ddd usługi i będziecie mieli spokój.
lepiej zamówić profesjonalną dezynsekcję, bo takie usługi świadczone przez fachowców przynoszą skutki!
najlepsze wyjście to dezynsekcja u profesjonalnej firmy ddd, no chyba że chcesz otruć cały budynek - to śmiało specyfikami z supermarketu!
jestem fanką domowych sposobów na hackowanie świata, ale jeśli chodzi o tępienie robactwa to wolę powierzyć to zadanie profesjonalistom. dezynsekcja we własnym wykonaniu ciężko bywa uciążliwa, mało skuteczna oraz zostawią więcej do sprzątania niż było na początku.
lepiej od razu się poddać i zamówić profesjonalną dezynsekcję. po co się męczyć skoro prace i tak będą nieskuteczne.
kwas borowy - muszę potwierdzić, że działa, co prawda tylko chwilo, ale jednak. zaklejenie otworów wentylacyjnych to jednak jeden z gorszych sposobów. a jak samemu nie da się już przeprowadzić dezynfekcji, to polecam skorzsytać z profesjonalnych usług ddd. tak czy inaczej - ważne jest, żeby po prostu utrzymywać czystosć w mieszkaniu.
Jedyny ekologiczny sposób jaki znam i jaki pomógł to pułapka na karaluchy i prusaki firmy VACO, znalazłam ją na Allegro i pomogła! Nie zawiera chemii, a to przy małym dziecku bardzo istotne.
myslę, że samemu nie rady. trzeba zamówić jakieś specjalne usługi, coś jak ddd czy pan karaluszek :)