Sposoby na pozbycie się karaluchów z domu

Sposoby na pozbycie się karaluchów z domu

Walka z karaluchami nie jest łatwa – szczególnie, jeśli mieszkamy w wielopiętrowym bloku, gdzie nie ma możliwości przeprowadzenia ogólnej dezynsekcji na koszt spółdzielni. Rzadko bowiem zdarza się, by wszyscy mieszkańcy zdecydowali się przeprowadzić ją na własny koszt – a to jedyny sposób, żeby skutecznie wytępić karaluchy. Jeśli walczymy z nimi sami – a do tego nasi sąsiedzi nie wyrażają dużego zainteresowania dbaniem o porządek w swoim mieszkaniu – musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później problem może powrócić. Nie oznacza to jednak, że walka z góry jest przegrana – istnieją liczne sposoby na to, by przynajmniej czasowo pozbyć się tych niechcianych lokatorów. Przy odrobinie szczęścia i dużej dbałości o porządek może nawet uda nam się ich więcej nie zobaczyć.

Jak pozbyć się karaluchów z domu?

  • Karaluchy to owady wszystkożerne – do przeżycia nie potrzeba im nawet resztek jedzenia, wystarczy mydło czy… włosy. Jak najczęściej jest to możliwe odkurzaj mieszkanie, od razu po użyciu myj brudne naczynia, a jedzenie przechowuj w szczelnych pojemnikach. Ogólne porządki rób co najmniej dwa razy w tygodniu.
  • Zaklej wszystkie szczeliny. Pozbądź się dziur przy podłodze, oknach, drzwiach i w ścianach – oczywiście poza otworami wentylacyjnymi (na nie warto założyć specjalne siateczki, które przepuszczają powietrze, ale są za małe, by przeszły przez nie karaluchy). Sprawdź też, czy przy rurach wychodzących ze ściany nie ma prześwitów.
  • Nie, to nie żart – karaluchy uwielbiają piwo, warto więc wykorzystać je do walki z nimi. Nasącz piwem ściereczki i rozłóż je wieczorem w miejscach występowania karaluchów. Rano zbierz szmateczki z karaluchami i spal lub zalej wrzątkiem. Zamiast materiału możesz również użyć głębokiej miski – upojone alkoholem karaluchy nie wydostaną się po stromych i śliskich ściankach.
  • Zaopatrz się w gotowe produkty. W sklepach ogrodniczych, a nawet w większych marketach dostępne są liczne produkty chemiczne, które pomagają w walce z karaluchami: żele, płytki czy lepy. Jeśli jednak mieszkasz z małymi dziećmi lub zwierzętami, zachowaj szczególną ostrożność w trakcie ich stosowania – nie rozstawiaj płytek i nie rozsmarowuj żelu tam, gdzie mają do nich łatwy dostęp.
  • Wypróbuj kwas borowy – wiele osób poleca go jako najskuteczniejszy domowy sposób walki z karaluchami. W aptece zakup kwas borowy i rozsyp go tam, gdzie występują karaluchy.
  • Kiedy domowe metody zawiodą, zamów profesjonalna dezynsekcję. Jeśli w Twoim mieszkaniu karaluchy występują w dużych ilościach, być może będziesz musiał powtórzyć ją za około 4 tygodnie (dezynsekcja nie narusza jaj owadów).

Jak wspomnieliśmy, walka z karaluchami w blokach, aby była skuteczna, wymaga współpracy nie tylko mieszkańców, ale i spółdzielni. Spółdzielnia powinna zadbać o dezynsekcję miejsc ogólnodostępnych (klatki schodowe, zsypy, korytarze), niestety dezynsekcja mieszkań leży już w gestii wyłącznie mieszkańców.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE