Inteligencja emocjonalna – czy można ją wyćwiczyć?

Katarzyna Rydz

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia

Inteligencja emocjonalna – czy można ją wyćwiczyć?

Badania pokazują, że największe sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym odnoszą osoby cechujące się inteligencją emocjonalną. Co kryje się za tym terminem?

Inteligencja emocjonalna to umiejętność rozpoznawania oraz radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi. Tyczy się to zarówno uczuć własnych, jak i innych ludzi. Każda osoba posiada indywidualne kompetencje w tej dziedzinie, co oznacza, że nie można ich odziedziczyć. Umiejętność rozpoznawania emocji nie wykształca się ostatecznie także w dzieciństwie. Ludzki umysł pozostaje w tej materii elastyczny, co oznacza, że inteligencję emocjonalną można ćwiczyć przez całe życie.
Według teorii badacza zagadnienia, amerykańskiego psychologa Daniela Golemana, na inteligencję emocjonalną składają się trzy grupy kompetencji:


 Psychologiczne
Odnoszą się do relacji ze sobą. Obejmują całokształt umiejętności związanych z rozpoznawaniem własnych stanów emocjonalnych, a także umiejętnością ich wykorzystywania i radzenia sobie z nimi. Do tego typu kompetencji zalicza się: świadomość siebie, obraz samego siebie (samoocenę) oraz umiejętność panowania nad sobą (samokontrolę).


Społeczne
Są to umiejętności związane z relacjami z innymi. Zalicza się do nich asertywność, a także umiejętności współodczuwania, współpracy, przewodzenia i perswazji.


Działania
Określają nasz stosunek do podejmowanych w życiu wyzwań. Wśród nich wyróżnia się: natężenie motywacji, zdolności adaptacyjne i sumienność w zakresie podejmowanych działań.

Jak ćwiczyć inteligencję emocjonalną ?
Aby poprawić umiejętność rozpoznawania uczuć, musisz zacząć od spojrzenia w swoje wnętrze.  Spróbuj zrozumieć, co utrudnia Ci kontakt ze sobą lub z innymi. Być może masz zbyt niską samoocenę lub nieprzebaczone urazy z przeszłości, które nie pozwalają Ci zawierać nowych, zdrowych znajomości. Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Spróbuj spojrzeć na problem z perspektywy swojego najlepszego przyjaciela. Pomocne w rozwijaniu inteligencji emocjonalnej jest także nazywanie uczuć. Niektórzy psychologowie twierdzą nawet, że ta umiejętność powinna być nauczana już w szkole podstawowej. Dorośli ludzie nie wiedzą co czują, bo nigdy nie nauczono ich, co właściwie oznacza i na czym polega konkretna emocja czy stan, w którym się znajdują. Według specjalistów, nazywanie uczuć pomaga w ich rozładowywaniu. Jest także nieocenionym narzędziem w nauce rozpoznawania i rozumienia ich.

Tagi (5): , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 4.83/5 (21 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Inteligencja emocjonalna – czy można ją wyćwiczyć?: