Sucha skóra głowy? Pozbądź się problemu!

Sucha skóra głowy? Pozbądź się problemu!

Sucha skóra głowy to problem, z którym borykają się tysiące Polaków. Niestety, ze względu na objawy, czyli pojawienie się na włosach jasnych drobinek, problem ten jest mylony z łupieżem, co wiąże się z nieodpowiednim dobraniem kosmetyków mu przeciwdziałających. Jak więc postępować z przesuszoną skórą głowy, nie popełniając podstawowych błędów pielęgnacyjnych?

Zdiagnozuj problem

Twoja skóra głowy niemiłosiernie swędzi i łuszczy się, a na ramionach masz pełno jasnych drobinek i wydaje Ci się, że to łupież? Możliwe. Jednak, podobne objawy daje wrażliwa lub nawet atopowa skóra głowy. Jak rozróżnić obie dolegliwości? Najlepiej udać się do dermatologa, który dokładnie zdiagnozuje problem. Kłopot z łupieżem można też raczej wykluczyć, jeśli stosujesz szampony mu przeciwdziałające, a białe „konfetti” nie znika.

Zmień nawyki pielęgnacyjne

Jeśli podejrzewasz, że Twój problem to nie łupież, a łuszcząca się skóra, aby nie pogarszać sytuacji, musisz zmienić nawyki pielęgnacyjne. Jak to zrobić?

  • odstaw „zwykły” szampon do włosów i zamień go na delikatny (bez szkodliwych substancji, które drażnią skórę, np., SLS, czy SLES). Może być to np. szampon dla dzieci, jednak nawet one często zawierają podrażniające specyfiki. Najlepiej udaj się więc do apteki i zapytaj o radę, pamiętając o tym, aby wybrany szampon miał działanie nawilżające.
  • wybieraj maski przeznaczone specjalnie do pielęgnacji suchej skóry głowy – odżywki i maski do pielęgnacji włosów nakładaj JEDYNIE… na włosy, a nie na skórę głowy. Zawarte w nich substancje mogą bowiem podrażniać Twoją wrażliwą skórę, która zareaguje świądem i łuszczeniem.
  • ogranicz użycie suszarki lub susz włosy i skórę zimnym nawiewem – wrażliwa, sucha skóra nie potrzebuje dodatkowego wysuszenia w postaci gorącego powietrza! To tylko pogarsza jej stan. Jeśli masz na to czas, pozwalaj włosom schnąć naturalnie.
  • unikaj chemicznych farb i henny – zawarte w drogeryjnych farbach składniki mogą bardzo podrażniać, powodować uczulenie lub nawet „schodzenie” skóry głowy całymi płatami. Trochę mniej dramatyczna sytuacja ma miejsce w przypadku farbowania włosów henną, gdyż otrzymuje się ją z ziół. Niestety, także i ona ma działanie wysuszające, dlatego nie będzie odpowiednią metodą farbowania włosów u osób z problemem suchej skóry głowy.

Zadbaj o zdrową dietę

Z problemem suchej skóry głowy trzeba też walczyć „od środka”. Podstawą jest tu zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta. Przede wszystkim, przy takim problemie, powinno spożywać się dużo owoców i warzyw, które zawierają cenne witaminy, poprawiające kondycję skóry. Są to, m.in. witamina A (która wspomaga odbudowywanie się naskórka) i witamina C (działająca na skórę uelastyczniająco).

Pamiętajmy również o spożywaniu potraw bogatych w zdrowe tłuszcze, np. ryb i zboża. Podstawową kwestią jest również odpowiednie nawilżanie ciała, do którego potrzebne jest wypijanie co najmniej 2 litrów niegazowanej wody dziennie. Pomoce przy odpowiednim nawadnianiu ciała, szczególnie latem, będzie też codzienne spożywanie bogatych w wodę owoców.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE