Nie garb się!

Nie garb się!

Wszystkim zdarza się czasem zgarbić, jednak są takie osoby, które robią to permanentnie. Jeśli mimowolnie „zwijasz się w kłębek” i niemal codziennie ktoś przypomina Ci o zachowaniu prostej postawy, najpewniej ten problem dotyczy również Ciebie.

Dlaczego się garbimy?

Przyczyn nieprawidłowej, wygiętej w nadmierny łuk postawy lekarze upatrują już w dzieciństwie. Garb, jak się potocznie nazywa to zjawisko, to nic innego, jak powiększenie kifozy piersiowej, czyli łukowatego wygięcia kręgosłupa w stronę grzbietową.

Problemy z nadmiernym pochylaniem ciała do przodu mogą być spowodowane przez różne czynniki. Najczęściej są to:

  • problemy natury psychologicznej (często wywiedzione z dzieciństwa – gdy dziecko poddawane jest dużemu stresowi lub jest niepewne siebie);
  • brak odpowiedniego napięcia mięśni;
  • nieprawidłowe siedzenie w miejscu pracy lub nauki.

Do czego prowadzi nieleczone garbienie się?

Pierwsze oznaki problemów spowodowanych garbieniem się zaobserwować można bardzo wcześnie, bo już w okresie dojrzewania. Pierwsze bóle kręgosłupa, na które uskarżają się osoby cierpiące na nadmierną kifozę mogą wystąpić nawet w 15-16 roku życia, chociaż często pojawiają się dopiero po „dwudziestce”.

Oprócz bólu pleców, pacjenci uskarżają się też na uczucie ciężkości i zmęczenia w kręgosłupie. Jednak to nie wszystko. W grę wchodzą także względy estetyczne, bowiem z wiekiem plecy zaczynają się co raz bardziej zaokrąglać. Nieleczone garbienie się może skutkować też negatywnym oddziaływaniem kręgosłupa na inne części ciała, np. pęcherz moczowy.

Jak przestać się garbić?

Niektórzy sądzą, że garbienie się zależy jedynie od woli osoby, która to robi. Nie jest to do końca prawdą. W naszych mięśniach znajdują się bowiem dwa rodzaje włókien – ruchowe i posturalne. O ile na pierwsze rzeczywiście wpływa wyraz naszej woli, o tyle na drugie – już nie – są one uruchamiane automatycznie przez rdzeń kręgowy.

Aby więc wyleczyć się z garbienia, najpierw trzeba uaktywnić proces prawidłowego przybierania postawy przez włókna posturalne. Jak to zrobić? Należy udać się do lekarza i powiedzieć mu o swoim problemie. Lekarz, po wstępnym wywiadzie, najpewniej wypisze skierowanie na badanie RTG – czyli na prześwietlenie kręgosłupa. Następnie, na tej podstawie będzie mógł skierować pacjenta na rehabilitację.

Na problemy z nadmiernym grabieniem się lekarze zalecają też ćwiczenia wykonywane samodzielnie w domu, a także basen (szczególnie pływanie na plecach) i taniec, który, poprzez „trzymanie ramy”, pomaga nam wypracować prawidłową postawę ciała.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE