Aseksualizm – co wiemy o czwartej orientacji seksualnej?

Aseksualizm – co wiemy o czwartej orientacji seksualnej?

Aseksualizm, czy też aseksualność jest zagadką dla większości z nas. Osoby deklarujące tę orientację stanowią ok. 1% społeczeństwa. Nie jest to jednak grupa, która żyje w tajemnicy. Przeciwnie – aseksualiści propagują wiedzę na temat swojej orientacji i zrzeszają się w społeczności, w ramach których głośno o niej mówią. Najbardziej znaną jest AVEN – Sieć Widoczności i Edukacji Aseksualnej (The Asexual Visibility And Education Network). Czym charakteryzuje się aseksualizm i jak go rozpoznać?

Aseksualizm i związki

Osoby aseksualne permanentnie nie odczuwają popędu płciowego – nie mają ochoty na seks w żadnej postaci. Mogą za to odczuwać tzw. popęd romantyczny, czyli zakochać się w kimś i stworzyć z tym człowiekiem związek. Zazwyczaj ma to sens jedynie wtedy, gdy partnerem ma być inna osoba o orientacji aseksualnej lub o bardzo słabym libido. Popęd romantyczny można odczuwać wobec przeciwnej płci, tej samej płci lub do obu płci. Są to odpowiednio hetero-, homo- i biromantyczność.

Aseksualizm a zaburzenia popędu

Aseksualizm nie jest zaburzeniem. Z orientacją tą, podobnie jak z pozostałymi orientacjami, już się rodzimy. Dlatego osoba, która nagle traci popęd seksualny, choć do tej pory zawsze go odczuwała, nie staje się aseksualistą, ale cierpi na zaburzenia libido (np., wskutek zmian hormonalnych, choroby czy stosowania leków). O aseksualizmie nie można mówić także w przypadku osób, które nie uprawiają seksu w związku z przeżyciem pewnej traumy w sferze seksualnej. Tego typu zaburzenia są uleczalne. Osoby aseksualne nie wymagają leczenia, gdyż brak popędu płciowego jest dla ich ciała i psychiki stanem naturalnym. Aseksualizm nie ma ponadto nic wspólnego z dobrowolną rezygnacją z seksu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Gra Wstępna: jak ją udoskonalić?
Krążki Dopochwowe: czy warto ich używać?
Miłość Z Sieci: czy warto jej tam szukać?
Zazdrość: nie pozwól by zniszczyła Wasz związek
Antykoncepcja Hormonalna: od jakiej zacząć?
Ból Podczas Stosunku: jak mu zaradzić?