Aseksualizm – co wiemy o czwartej orientacji seksualnej?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Seks i związki

Aseksualizm – co wiemy o czwartej orientacji seksualnej?

Popęd seksualny to naturalna siła, nadająca sens wielu aspektom życia ludzkiego. Znamy trzy orientacje seksualne, a od pewnego czasu mówi się również o czwartej – jest nią aseksualizm, czyli całkowity brak popędu płciowego.

 

Aseksualizm, czy też aseksualność jest zagadką dla większości z nas. Osoby deklarujące tę orientację stanowią ok. 1% społeczeństwa. Nie jest to jednak grupa, która żyje w tajemnicy. Przeciwnie – aseksualiści propagują wiedzę na temat swojej orientacji i zrzeszają się w społeczności, w ramach których głośno o niej mówią. Najbardziej znaną jest AVEN – Sieć Widoczności i Edukacji Aseksualnej (The Asexual Visibility And Education Network). Czym charakteryzuje się aseksualizm i jak go rozpoznać?

 

Aseksualizm i związki

Osoby aseksualne permanentnie nie odczuwają popędu płciowego – nie mają ochoty na seks w żadnej postaci. Mogą za to odczuwać tzw. popęd romantyczny, czyli zakochać się w kimś i stworzyć z tym człowiekiem związek. Zazwyczaj ma to sens jedynie wtedy, gdy partnerem ma być inna osoba o orientacji aseksualnej lub o bardzo słabym libido. Popęd romantyczny można odczuwać wobec przeciwnej płci, tej samej płci lub do obu płci. Są to odpowiednio hetero-, homo- i biromantyczność.

 

Aseksualizm a zaburzenia popędu

Aseksualizm nie jest zaburzeniem. Z orientacją tą, podobnie jak z pozostałymi orientacjami, już się rodzimy. Dlatego osoba, która nagle traci popęd seksualny, choć do tej pory zawsze go odczuwała, nie staje się aseksualistą, ale cierpi na zaburzenia libido (np., wskutek zmian hormonalnych, choroby czy stosowania leków). O aseksualizmie nie można mówić także w przypadku osób, które nie uprawiają seksu w związku z przeżyciem pewnej traumy w sferze seksualnej. Tego typu zaburzenia są uleczalne. Osoby aseksualne nie wymagają leczenia, gdyż brak popędu płciowego jest dla ich ciała i psychiki stanem naturalnym. Aseksualizm nie ma ponadto nic wspólnego z dobrowolną rezygnacją z seksu.

 

Tagi (5): , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.49/5 (61 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Aseksualizm – co wiemy o czwartej orientacji seksualnej?:
Dr ?gbazara-świetny człowiek, ten lekarz pomoże mi odzyskać mojego kochanka Jenny Williams, który zerwał ze mną 2 lata temu z jego potężnym zaklęciem, i dzisiaj wróciła do mnie, więc jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail. com ) lub zadzwoń / WhatsApp +2348104102662. I rozwiąż swój problem jak ja.mm