Stwardnienie rozsiane – rozpoznaj pierwsze symptomy

Karolina Romankiewicz

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Stwardnienie rozsiane – rozpoznaj pierwsze symptomy

To choroba-zagadka: nieznane są przyczyny jej występowania, a u każdego chorego może mieć zupełnie inny przebieg. Dowiedz się, jak rozpoznać stwardnienie rozsiane.

Stwardnienie rozsiane (inaczej SM – z łac. sclerosis multiplex) to nieuleczalna choroba neurologiczna, diagnozowana najczęściej pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje zdrowe komórki układu nerwowego, a dokładniej mielinę, czyli substancję, która te komórki otacza. W wyniku tego komórki nerwowe tracą zdolność przekazywania bodźców, co z kolei prowadzi do upośledzenia funkcjonowania danych części ciała.

Na całym świecie na SM cierpi ok. 2,5 mln osób, z czego w samej Polsce – ok. 40 tysięcy. Choć jest to choroba nieuleczalna, nie wpływa znacząco na długość życia, może za to – choć nie musi – w pewnym stopniu obniżyć jego jakość. Przebieg choroby w każdym przypadku jest inny i często trudno jest chociażby przewidzieć, jak może wyglądać życie chorego za kilka czy kilkanaście lat.

Przyczyny występowania SM w dalszym ciągu nie są znane i mimo że zakwalifikowano je do grupy chorób autoimmunologicznych, nie wiadomo, co jest „bodźcem”, który tę chorobę uaktywnia. Trudno więc przewidzieć prawdopodobieństwo jej wystąpienia u danej osoby, a rozpoznaje się ją najczęściej dopiero po wystąpieniu tzw. rzutu choroby. Rzut choroby to czas nasilenia dotychczasowych lub wystąpienia nowych objawów, który trwa powyżej doby i nie towarzyszą mu symptomy mogące wskazywać na infekcję czy stan zapalny.

Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

1 Zaburzenia wzroku – nieostre widzenie (rozmazany obraz), podwójne widzenie, zapalenie  nerwu wzrokowego, rzadko – utrata wzroku.

2 Zaburzenia słuchu – niedosłyszenie, słyszenie świstu lub szumu w uszach, nieumiejętność stwierdzenia, skąd dobiega dźwięk.

3 Zaburzenia mowy – mowa spowolniona, zaburzenia rytmu mowy, dzielenie słów na sylaby, mowa bełkotliwa, mowa zbyt głośna lub cicha.

4 Problemy z koordynacją ruchową i utrzymywaniem równowagi – zawroty głowy, drżenie kończyn, niedowład kończyn, drętwienie kończyn, brak koordynacji ruchów, utrata równowagi.

5 Długotrwałe uczucie zmęczenia, niezwiązane z wykonywanymi czynnościami czy ilością snu, często towarzyszące problemom z koncentracją i zaburzeniom pamięci.

6Skurcze i napięcia mięśni, najczęściej występujące w nogach, a także mrowienie kończyn.

7Silny ból – występujący głównie w obszarze uszkodzonych nerwów.

8 Zaburzenia układu moczowego i trawiennego – zaparcia, uczucie potrzeby częstego wypróżniania, niepełne wypróżnianie (mogące prowadzić do infekcji), brak kontroli nad momentem wypróżniania.

9 Zaburzenia sfery seksualnej – zmniejszenie popędu płciowego, impotencja, obniżona wrażliwość na dotyk (prowadząca do problemów w osiąganiu orgazmu).

10 Obniżenie nastroju i długotrwałe uczucie niepokoju, mogące prowadzić nawet do depresji.


Jeśli zauważysz u siebie objawy mogące wskazywać na rzut choroby, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który podejmie właściwe kroki w celu zdiagnozowania choroby.

Tagi (6): , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.04/5 (28 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

s
s
s
s
s

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Stwardnienie rozsiane – rozpoznaj pierwsze symptomy:
Poczytaj ksiażkę Wahls o SM - wywar z chaber bławatek, bławatek, immunomodulin, nagietek - ANA II po 12 miesiącach 1:40
Czy ktoś zna tą metode w SM https://www.youtube.com/watch?v=hiItE0pX8r4 ?