Stwardnienie rozsiane – rozpoznaj pierwsze symptomy

Stwardnienie rozsiane – rozpoznaj pierwsze symptomy

Stwardnienie rozsiane (inaczej SM – z łac. sclerosis multiplex) to nieuleczalna choroba neurologiczna, diagnozowana najczęściej pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje zdrowe komórki układu nerwowego, a dokładniej mielinę, czyli substancję, która te komórki otacza. W wyniku tego komórki nerwowe tracą zdolność przekazywania bodźców, co z kolei prowadzi do upośledzenia funkcjonowania danych części ciała.

Przyczyny choroby

Na całym świecie na SM cierpi ok. 2,5 mln osób, z czego w samej Polsce – ok. 40 tysięcy. Choć jest to choroba nieuleczalna, nie wpływa znacząco na długość życia, może za to – choć nie musi – w pewnym stopniu obniżyć jego jakość. Przebieg choroby w każdym przypadku jest inny i często trudno jest chociażby przewidzieć, jak może wyglądać życie chorego za kilka czy kilkanaście lat.

Przyczyny występowania SM w dalszym ciągu nie są znane i mimo że zakwalifikowano je do grupy chorób autoimmunologicznych, nie wiadomo, co jest „bodźcem”, który tę chorobę uaktywnia. Trudno więc przewidzieć prawdopodobieństwo jej wystąpienia u danej osoby, a rozpoznaje się ją najczęściej dopiero po wystąpieniu tzw. rzutu choroby. Rzut choroby to czas nasilenia dotychczasowych lub wystąpienia nowych objawów, który trwa powyżej doby i nie towarzyszą mu symptomy mogące wskazywać na infekcję czy stan zapalny.

Objawy choroby

Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

  • Zaburzenia wzroku – nieostre widzenie (rozmazany obraz), podwójne widzenie, zapalenie nerwu wzrokowego, rzadko – utrata wzroku.
  • Zaburzenia słuchu – niedosłyszenie, słyszenie świstu lub szumu w uszach, nieumiejętność stwierdzenia, skąd dobiega dźwięk.
  • Zaburzenia mowy – mowa spowolniona, zaburzenia rytmu mowy, dzielenie słów na sylaby, mowa bełkotliwa, mowa zbyt głośna lub cicha.
  • Problemy z koordynacją ruchową i utrzymywaniem równowagi – zawroty głowy, drżenie kończyn, niedowład kończyn, drętwienie kończyn, brak koordynacji ruchów, utrata równowagi.
  • Długotrwałe uczucie zmęczenia, niezwiązane z wykonywanymi czynnościami czy ilością snu, często towarzyszące problemom z koncentracją i zaburzeniom pamięci.
  • Skurcze i napięcia mięśni, najczęściej występujące w nogach, a także mrowienie kończyn.
  • Silny ból – występujący głównie w obszarze uszkodzonych nerwów.
  • Zaburzenia układu moczowego i trawiennego – zaparcia, uczucie potrzeby częstego wypróżniania, niepełne wypróżnianie (mogące prowadzić do infekcji), brak kontroli nad momentem wypróżniania.
  • Zaburzenia sfery seksualnej – zmniejszenie popędu płciowego, impotencja, obniżona wrażliwość na dotyk (prowadząca do problemów w osiąganiu orgazmu).
  • Obniżenie nastroju i długotrwałe uczucie niepokoju, mogące prowadzić nawet do depresji.

Jeśli zauważysz u siebie objawy mogące wskazywać na rzut choroby, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który podejmie właściwe kroki w celu zdiagnozowania choroby.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE