Jaką wadę wzroku można wyleczyć laserem?

Jaką wadę wzroku można wyleczyć laserem?

Osoby noszące okulary i soczewki kontaktowe nie są na nie skazane do końca życia. Uznaje się obecnie, że korekcja laserowa należy do najbezpieczniejszych metod walki z wadami wzroku.

Dzięki niej w bezbolesny sposób uzyskujemy trwałą poprawę widzenia. Szeroki wachlarz stosowanych technik pozwala na precyzyjne i skuteczne dobranie odpowiedniej metody w zależności od rodzaju wady, jaką chcemy wyleczyć. Laserowa korekcja wzroku wykazuje się zdecydowanie lepszą efektywnością niż tradycyjne metody i znacznie wpływa na jakość widzenia. W jakich przypadkach możemy poddać się leczeniu z użyciem lasera?

Laserowa korekcja krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu

Wady związane z nieprawidłową budową rogówki bez problemu możemy obecnie leczyć przy użyciu specjalistycznego lasera. Niewłaściwy kształt rogówki sprawia, że wpadające do oka światło załamuje się w nieodpowiednim miejscu. W przypadku krótkowzroczności dochodzi do załamania przed siatkówką; jeżeli natomiast światło załamuje się za nią, mamy do czynienia z nadwzrocznością.

Laserem leczyć można również astygmatyzm, który jest związany z niesferycznością rogówki i zniekształca widzenie. Spowodowane jest to zróżnicowanymi kątami załamywania promieni świetlnych w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Laserowa korekcja wzroku ma na celu modelowanie wadliwego kształtu rogówki i jej spłaszczenie (krótkowzroczność) lub uwypuklenie (nadwzroczność). Standardem jest korekcja wad od -0,5 do -10 dioptrii w przypadku krótkowzroczności, wad od +0,5 do +6 dioptrii w przypadku nadwzroczności oraz astygmatyzmu do 6 dioptrii.

W zależności od rodzaju wady wzroku korekcję można przeprowadzać z zastosowaniem różnych technik. Do najpopularniejszych należą LASIK oraz femto-LASIK. Te metody różnią się od siebie przede wszystkim sposobem nacięcia i przygotowaniem wierzchniej warstwy rogówki do uzyskania wglądu w jej głębsze warstwy. Technikę dobiera się na podstawie wady oraz części oka, która ma zostać poddana działaniu lasera.

Leczenie zaćmy i jaskry

Oprócz wymienionych wyżej wad laserowa korekcja wzroku pozwala również wyleczyć zaćmę i jaskrę. Zaćma, czy inaczej katarakta, to choroba polegająca na stopniowej utracie przejrzystości soczewki i jej zmętnieniu spowodowanym odkładaniem się na niej białkowych złogów. Zaćma utrudnia, a w zaawansowanej fazie całkowicie ogranicza widzenie. W przypadku zaćmy zabieg polega na rozbiciu mętnej soczewki i jej usunięciu oraz zastąpieniu jej soczewką sztuczną.

Jaskra z kolei polega na uszkodzeniu nerwu i komórek zwojowych siatkówki w wyniku niewłaściwego i podniesionego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Powoduje to zmniejszenie pola widzenia. Zabieg polega na stworzeniu drogi dla odpływu cieczy z oka, co ma prowadzić do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. W przypadku łagodnego przebiegu choroby stosuje się zabieg zwany trabekuloplastyką laserową SLT. Jeżeli jednak jaskra ma ostry przebieg, przeprowadzany jest zabieg irydotomii laserowej, wykonywany laserem neodymowym YAG.

Więcej informacji znajdziecie na: blikpol.pl

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE